Mobil işletim sistemleri iOS ve Android arasındaki yıllardır süren rekabet hız kesmeden devam ediyor. Google tarafı Android’in daha iyi olduğunu savunurken Apple tarafı da kendi işletim sistemleri iOS’u övüyor. Tartışmalardaki son perde ise Apple CEO’su Tim Cook’un yaptığı açıklamalar oldu.

Steve Jobs’ın ölümünün ardından 10 yıldır Apple CEO’luğu görevini sürdüren Tim Cook, Android’in iOS’tan 47 kat daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Android’in açık kaynaklı olmasını eleştirdi

Apple’ın en çok eleştirilen özelliklerinden biri de aşırı kapalı bir platform oluşturmasıydı. Apple CEO’su Tim Cook ise bu eleştirilere karşılık Android’in açık kaynaklı olmasını örnek göstererek yeni bir tartışma başlattı. Android ile ilgili en iyi şeylerden birinin özgürlük ve kullanıcıya daha fazla kontrol verilmesi olduğunu söylenmesi üzerine cevap verdi. Tim Cook, “Başka uygulama mağazalarından alışveriş yapmak oldukça tehlikeli. Bu durum insanların güvenliğini sağladığımız App Store’da yerleşik olarak oluşturduğumuz birçok güvenlik önlemini yok edecektir.” ifadelerini kullandı.

Tim Cook, Android’in iOS’tan 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip olduğunu da iddia etti. Apple CEO‘su iddia için bir kaynağa atıfta bulunmadı, ancak 2019 Nokia raporu, Android’in tespit edilen kötü amaçlı yazılım enfeksiyonlarının% 47’lerinden ve iPhone’lar için% 1’in altında sorumlu olduğunu belirtmişti

Bununla birlikte, Android‘te tespit edilen kötü amaçlı yazılım oranı 2020 raporuna göre yüzde 26.6’ya düştü. iOS platformunda bu oran yüzde 1.7. Yani Cook‘un alıntıladığı rakam, eski Nokia raporundan alıntılandıysa doğru değil. Ancak yine de iki platform arasında ciddi bir fark olması gözlerden kaçmadı.

OKUYUN  iOS 15 ne zaman ve hangi modellere gelecek?