NVIDIA’nın 20 Eylül’de düzenlediği etkinlikte tanıtılan Ada Lovelace mimarili yeni RTX 4000 serisi ekran kartları, seleflerine iki kat performans farkı atan güçleriyle çok konuşuluyor. 

Fakat son olarak ortaya çıkan bir detay oldukça dikkat çekiciydi. NVIDIA’nın henüz resmi olarak tanıtmadığı ve serinin TITAN modeli (en tepe) olan RTX 4090 Ti, testler de ortaya çıktı. Ve RTX 4090 Ti o kadar güçlüydü ki bir güç kaynağını eritti.

Güç kaynağı eritecek kadar güçlü RTX 4090 Ti rafa kaldırıldı

NVIDIA’nın en güçlü modellerine verdiği Ti gruplandırmasının en güçlü üyesi olması beklenen RTX 4090 Ti şimdilik rafa kaldırıldı. 

Apple'dan yapay zeka yongası: Yeni M4 tanıtıldı Apple'dan yapay zeka yongası: Yeni M4 tanıtıldı

88869_07_nvidias-monster-titan-ada-cancelled-600-700w-power-melted-psus_full

Yeni çıkan sızıntılara göre NVIDIA’nın elinde test ettiği ve yılık ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planladığı RTX 4090 Ti ekran kartı vardı. Fakat bu kartın hiçbir zaman piyasaya sürülmeme ihtimali bile var. Çünkü belirtilene göre 600W ila 700W bir TDP değerine sahip olan kart, bağlantı için 2x16 pin şeklinde bir girişe sahip.

Soğutma bloğu ile birlikte 4 blokluk alan kapladığı söylenen kart, hem fiziksel hem güç tüketimi hem de performans anlamında adeta kontrolsüz bir güç sunuyor. Haberin kaynağı, bu kartın günümüz teknolojisiyle piyasaya sürülmeye hazır olmadığını ve güç kaynaklarını erittiğini belirtti. Hatta kartın bazen kendini bile erittiğini iddia etti.

Editör: Burak Karahan