Meta, 400’den fazla kötü amaçlı uygulamanın tespit edildiğini ve bu uygulamaların kullanıcıların Facebook şifrelerini çalmak için tasarlanmış olduğunu açıkladı. 

Eğer Facebook kimlik bilgilerini çalmak için tasarlanmış bu 400’den fazla kötü amaçlı uygulamadan birini indirdiyseniz, Facebook bilgilerinizi istemeden de olsa bilgisayar korsanlarına kaptırmış olabilirsiniz. Bu yüzden şifrenizi değiştirme vaktiniz gelmiş olabilir.

Yüzlerce kötü amaçlı uygulama keşfedildi

Facebook’un ana şirketi Meta, siber güvenlik uzmanlarının yüzlerce kötü amaçlı uygulama tespit ettiğini açıkladı. Kötü amaçlı uygulamalar kullanıcıların şifrelerini çalmak üzere hazırlanmış ve bunlar arasında fotoğraf editörleri, VPN’ler, el feneri uygulamaları, oyunlar, fitness uygulamaları, burç yorumları ve reklam yönetim uygulamaları gibi birçok farklı uygulama vardı. 250.000’den fazla kullanıcıyı kandırarak telefona indirilmesini sağlayan reklam yönetim uygulamları kötü amaçlı yazılım olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Uygulamalar hem Google Play Store hem de Apple App Store’dan kaldırıldı. Fakat bu uygulamaları cihazına daha önce yüklemiş olan kullanıcıların bu uygulamaları acilen telefonundan silmesi gerekiyor. Bu uygulamaların listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

facebook

Facebook üzerinden giriş yapmanızı isteyen uygulamaları kullanmayın

Play Store veya App Store'dan yeni uygulamalar indirirken, özellikle de bu uygulamalar oturum açma doğrulaması için Facebook hesabınıza bağlanmak istediğinde dikkatli olmalısınız.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

Elbete birçok uygulama Facebook’u giriş yönetim olarak sunuyor. Fakat Facebook kimlik bilgilerinin almadan çalışmayan bir program olursa telefonunuzdan hemen silin. Güvenli uygulamalar, Facebook uygulamasıyla bağlantıya sizi zorlamaz. (Meta’nın kendi bazı uygulamaları hariç)

Facebook şifrenizi değiştirin

Meta, bu uygulamalardan yaklaşık 1 milyon kişinin etkilendiğini belirtiyor. Bu nedenle Facebook giriş bilgilerinizi değiştirmekte fayda var. Aşağıdaki rehberimizden Facebook şifrenizi nasıl değiştireceğinizi görebilirsiniz.

Facebook şifre değiştirme nasıl yapılır? (2022) Facebook şifre değiştirme nasıl yapılır? (2022)

Ayrıca henüz yapmadıysanız, iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmeyi unutmayın. 2FA ile, kötü niyetli kullanıcıların hesabınıza girmesi için kullanıcı adınız ve şifreniz yeterli değildir. Aşağıdaki detaylı rehberimizle Facebook'ta iki faktörlüü kimlik doğrulamayı nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır? Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır?

İnternetten ve mağazalardan indirdiğiniz uygulamaları indirmeden önce iyi seçip yorumlara ve puanlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca uygulamaların istediği izinlere de çok dikkat etmeniz gerekli.

Editör: Burak Karahan