Dünyanın en popüler dijital yayın platformlarından olan Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşadığı 2022 yılında, bunun önüne geçmek için çok farklı çözümler üretmeye başladı. Abone sayısını artırabilmek için reklamlı ve daha ucuz bir abonelik planı getirecek. Bununla birlikte şifre paylaşımını engellemek için bir hesaptaki profil başına ekstra ücret alınması dönemi de yakında başlıyor.

Fakat Netflix tüm bunlarla yetinmiyor ve şifre paylaşımını engellemek adına yeni bir adım atıyor. Platformun artık  biyometrik veri kullanacağı, yani Netflix'e girişte parmak izi zorunluluğu getirilebileceği iddia edildi.

Netflix'te parmak izi dönemi

Netflix'in abone kaybının en büyük nedeni olarak aynı hesabı birçok insanın kullanması ve şifre paylaşımlarının önüne geçilememesi gösteriliyor. Normal şartlarda aynı evdeki 4 kişinin kullanımında olması gereken hesap, birçok kişi tarafından şifre paylaşımı ile  onlarca farklı yerde kullanılıyor. Bu da Netflix'in yeni üye kazanmamasına, olan üyelerinde hesaplarını kapatıp başkalarıyla ortak hesap kullanmasına yol açtı.

youtube netflix oluyor (1)-2

Son çare olarak Netflix tarafından biyometrik çözümlere gidileceği belirtiliyor. Örneğin evinizdeki televizyon veya IP’nizi yansıtan herhangi bir cihaz için bu parmak izi veya yüz tanıma gibi biyometrik veri önlemi gerekmeyecek. Fakat dışarıda kullandığınız telefon, tablet veya bilgisayarda sorulacak. Tabii tüm bu seçeneklerin hala üzerinde çalışılan önlemler olduğunu belirtelim. Yani henüz netleşen bir durum yok.

Sizce bu gibi bir zorunluluk getirilirse Netflix tepki alır mı? Netflix'in bulduğu bu çözüm tam tersine bir etki yaratıp kullanıcıları kaçırır mı?

Amazon, Twitch yayıncılarının Prime aboneliklerinden kazandığı parayı azalttı! Amazon, Twitch yayıncılarının Prime aboneliklerinden kazandığı parayı azalttı!

Şifre paylaşımı için ekstra ücret

 Netflix, bundan böyle hesap sahibi ile aynı evde yaşamayan kişileri tespit ederek Standart ve Premium abonelere "Ekstra üye ekle" seçeneği suanacak. Bu seçenek ile ücreti karşılığında yeni profil oluşturulabilecek.

netflix-sifre

2023'ün ilk günlerinden itibaren ek ücretlendirme sistemine geçecek Netflix, Türkiye'de dahil birçok ülkede bu uygulamayı başlatacak. Çin ve Rusya ise bu önlemden etkilenmeyecek. Ek ücretin 3-4 dolar gibi bir meblağ olacağı belirtiliyor. Türkiye için ise henüz bir bilgi yok.

Reklamlı abonelik planı

Netflix'in daha ucuz ve reklamlı abonelik planı  1 Kasım'da Kanada ve Meksika'da kullanıma sunacak. 3 Kasım'da Avustralya, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Birleşik Krallık ve ABD'de; ve 10 Kasım İspanya'da bu abonelik paketi müşterilere sunulacak. Türkiye'ye geleceği tarih ise henüz belli değil. 

netflix-reklam

Reklamlı Netflix aboneliği daha ucuz olacak ancak Netflix içeriklerinin yaklaşık %10'luk bir kısmının bu planın içerisinde olmayacak. Ayrıca reklamlı plana abone olan kullanıcılar içerikleri aynı anda sadece 1 cihazda ve 720P çözünürlükte izleyebilecek. Reklamların gösterilebilmesi için de içerikleri indirme hizmeti devre dışı olacak.

Netflix profil transferi nasıl yapılır? Bilgileri yeni hesaba aktarma Netflix profil transferi nasıl yapılır? Bilgileri yeni hesaba aktarma

Editör: Burak Karahan