Türkiye ve dünyanın en popüler akış platformu Netflix, kullanıcıların çok tepkisini çekecek ve abone kaybetmesine kadar gidebilecek kararını test etmeye başladı.

Hesap paylaşımını engellemek isteyen şirket, bir hesaba farklı konumlardan giriş yapılması durumunda ek ücret isteyecek. Daha önce bir üyeliğe eklenecek her bir yeni profil için ücret alınacağı açıklanmış ve bu büyük tepki almıştı.

Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Arjantin’de test edilmeye başlayan şifre paylaşımını engellemeye yönelik yeni özellik ile birlikte, kullanıcıların hesaplarına kendi evleri dışında başka bir konumdan erişmeye çalıştıklarında ekstra ücret ödemek zorunda kalıyor.

WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

Her farklı ev için 3 dolar 

Bloomberg’in detaylarını paylaştığı yeni Netflix özelliğine göre, 22 Ağustos 2022'den itibaren, Netflix hesabına farklı bir konumdan erişmek isteyen kullanıcılar, ekstra olarak 2.99 dolar ödeyip ek “ev” satın almak zorunda kalacak.

location-model-anim-english-791

Bu özellikle ilgili dikkat çeken kısım ise, başka bir evden ilk girişimizde böyle bir satın alma zorunluluğu karşımıza çıkmayacak ancak iki haftadan uzun bir süre hesabınız farklı bir evdeki TV’de kullanılması durumunda bu uyarı gelecek ve ek ev özelliği kullanılmak zorunda kalacak.

Mobil tarafında ise böyle bir sınırlama henüz yok. Yani telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlarda Netflix’i kullanıyorsanız bu ekstra ev özelliğini satın almak zorunda kalmayacaksınız.  Ayrıca tatil durumundaysanız, Netflix’e TV’den erişmeniz halinde de bu ücrete tabi tutulmayacaksınız.

Netflix farklı evi nasıl fark edecek? Konumunuzu nasıl öğrenecek?

Netflix’in testleri başlattığı ülkelerdeki destek sayfasında şu açıklama geldi ve merak edilen sorunun cevabını aslında almış olduk:

“IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap etkinliği gibi bilgileri kullanırız.”

Bu da demek oluyor ki Netflix sizi GPS üzerinden değil IP üzerinden takip edecek. Şirket, kullanıcıların hesaplarının hangi konumlardan açıldığını görecek ve konumlara göre yasaklama yapılacak.

Web-8464

Netflix’e VPN, proxy veya herhangi bir engel kaldırma hizmetine bağlı şekilde erişildiğinde kullanıcılar, istemeden ekstra ev ücreti ödeme durumunda kalabilir. Zira bu hizmetler, cihazınızın sanal ortamdaki konumunu değiştirmeye yarıyorlar.

Son 10 yılda ilk kez abone kaybına uğrayan Netflix, 100 milyondan fazla evin, tek bir hesabı paylaşarak kullandığını açıklamıştı. Abone kaybının asıl nedeni olarak hesap paylaşımını gören Netflix, bu hamlesiyle daha fazla abone de kaybedebilir. 

Peki siz bu karar ardından Netflix hesabınızı kapatmayı düşünür müsünüz?

Editör: Burak Karahan