WhatsApp, 2 milyar aktif kullanıcısı ile dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak gizlilik sözleşmesi 4 Ocak’ta güncellendiği için uygulamada sorun çıktı. Gizlilik anlaşması nedeniyle eleştirilerin odağı, 3 milyondan fazla kullanıcı kaybetmesine rağmen hala bir numara.

Eleştirilen mesajlaşma uygulaması bu yıl belirli Android ve iOS akıllı telefonlarda çalışmayı durduracak. Geçen yıl WhatsApp, modası geçmiş ancak hala kullanımda olan bazı akıllı telefonlar da dahil olmak üzere bu kararı açıkladı.

Destek sayfasında belirtildiği gibi WhatsApp uygulaması, iOS 9’dan daha düşük bir sürüme sahip iPhone cihazlarında çalışmayı durduracaktır. Bu açıklamaya göre destek almaya devam edecek telefonlar şöyle: iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6

İOS 9 sürümü güncellenirse bu modeller WhatsApp’ı kullanmaya devam edecek. İPhone 4s ve önceki modellerde, iOS 9 desteklenmediği için uygulama kullanılamayacaktır. Android açısından bu yıldan itibaren 4.0.3’ün altındaki cihazlar WhatsApp uygulamasını kullanamayacak. Benzer şekilde, telefon sürümünüz 4.0.3’ten düşükse, güncelleme yapmak en iyisidir. 2021 itibariyle HTC Sensation, Google Nexus S, Sony Ericsson Xperia Arc, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S I9000, Samsung Galaxy S2 ve HTC Desire S WhatsApp uygulamasını kullanamayacak.

Akıllı telefonlar neden uygulama desteğini kaybediyor?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit, en azından birçok kullanıcının ilgisini çekmiştir. Kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için WhatsApp gibi birçok uygulamanın sürekli güncellenmesi gerekir. Uygulama geliştiricileri, kullanıcıların daha güvenli ve hızlı kullanmaları için yeni güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Yayınlanan güncellemeler marka veya modele göre değil, kullanılan işletim sistemi sürümüne göre cihaza gönderilecektir. Ancak belli bir süre sonra kullanılan telefon modası geçmeye başladı. Markanın kararına göre sürekli güncellenen cep telefonları güncelleme desteğini kaybedecek. Güncelleme desteği sona erdikten sonra, telefon kullanılan en son işletim sistemi sürümünde sabit kalacaktır. Bir süre sonra uygulama geliştiricileri, işletim sisteminin sabit kaldığı telefonları desteklemeyi bıraktı. Desteğin kesilmesinden sonra WhatsApp gibi uygulamalar eski telefonlarda kullanılamaz.

OKUYUN  Bitexen'den hediye!