Fortnite yapımcısı Epic Games, Birleşik Krallık'ta Apple aleyhine dava açmaya hazırlanıyor. Öte yandan, Google ile Epic Games arasında bir dava İngiliz mahkemesine sunulabilir.Elektronik pi...

Adobe'den kullanıcılara müjde! Photoshop artık ücretsiz Adobe'den kullanıcılara müjde! Photoshop artık ücretsiz

Fortnite yapımcısı Epic Games, Birleşik Krallık'ta Apple aleyhine dava açmaya hazırlanıyor. Öte yandan, Google ile Epic Games arasında bir dava İngiliz mahkemesine sunulabilir.

Elektronik pin kullanımı ve oyun içi satın alımlar nedeniyle Epic Games, son zamanlarda Google ve Apple ile birçok anlaşmazlığa düştü ve bu nedenle Fortnite'ı tüm mobil platformlardan çekmeye karar vermişti. Epic Games, rekabet yasalarını ihlal ettiklerini iddia ederek Birleşik Krallık'ta iki ABD şirketine dava açmaya karar verdi. Epic Games, Apple ve Google Amerikan şirketleri olduğundan, Birleşik Krallık'ın bu davayı ele alıp alamayacağı her zaman bir tartışma konusu olmuştu.

İngiliz mahkemesi davayı kısmen reddetti

Yargıç Ross, İngiltere'nin Epic Games ve Apple arasındaki anlaşmazlıklar için en iyi yer olduğuna "ikna olmadığını", ancak Google davasına farklı bir bakış açısına sahip olduğunu belirtti. Google'ın İrlanda'daki yan kuruluşları ve farklı bölgelerdeki şubeleri nedeniyle bu durumun Birleşik Krallık'ta duyulabileceğine dikkat çekti. Apple'ın İrlanda'da bir şirketi olduğu söyleniyor, ancak şirket Epic Games'in mahkeme belgelerinde gösterilmedi. Epic Games, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta Google aleyhine bir dava açtı ve şu anda sonuç bekliyor. Açıkçası Epic Games'in Google'a açtığı davada herhangi bir karar yok. Fortnite Google Play'den indirilmese bile Android telefonlarda apk çalıştırmanın birçok yolu var. Ancak Apple ile bu pek olası bile değil ve Epic Games'in Apple ile mücadelesini kanlı bir nefrete dönüştürebileceği söyleniyor.

Açılan davanın ana nedeni nedir?

Hepimizin bildiği gibi, Android ve App Store oyun içi pazarında elektronik ödeme yöntemleri yasaktır. Apple ve Google açıkça ödemelere yalnızca kendi ödeme sistemleri aracılığıyla izin veriyor. Epic Games, bunun haksız rekabete neden olacağına inanıyor. Genel olarak dijital oyun kodlarının Android ve App Store uygulamalarında ve PC oyunlarında kullanılması gerektiğine inanıyor. Bu noktada kimin galip geleceği belli değil. Epic Games vakasının sonuçlarını gözlemleyen ekipler arasında Tencent Games (Pubg Mobile), EA Games ve Supercell yer alıyor. Burada alınan karar, diğer mobil oyun geliştiricileri için emsal teşkil edecek. Dava sonucunun ne olacağı bilinmiyor ancak kısa süre içinde mağazada Fortnite'ı görmeyeceğimiz kesin.