En son 2004 yılında Jaguar ismiyle Formula 1 sporunun içerisinde yer alan Ford, uzun bir aranın ardından geri dönüyor. F1'in yeniden eski günlerine göz kırpmasıyla, efsane marka Ford da spora geri dönme kararı almıştı. Bu karar yeni bir video ile duyuruldu.

Ford 2026'dan itibaren F1'de

3 Şubat tarihinde New York’ta düzenlenen toplantıda, Ford'un 2026'dan itibaren Formula 1'e geri döneceği açıklandı. Yapılan açıklamada Ford’un F1’e takım olarak değil eskiden de olduğu gibi motor tedarikçisi olarak katılacağı söylendi. Bununla birlikte Ford, 2026’dan itibaren Red Bull ve kardeş takımı AlphaTauri'nin motor partneri olacak.

Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı... Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı...

İşte Ford'un F1'e dönüş için yayınlanan duyuru videosu:

Red Bull ile ortaklık

Şirket, 2026'dan en az 2030'a kadar iki takımına tedarik sağlamak için Red Bull Powertrains'e ortak olacak ve şirketin yeni adı Red Bull Ford Powertrains olacak. Ford, 2026 yılında kullanılaack 350kW'lık bir elektrik motoru için Red Bull ile çalışmalara hemen başlayacak. Ford'un içten yanmalı motor gelişiminin yanı sıra pil hücresi, elektrikli motor teknolojisi ve diğer yazılım öğeleri gibi alanlarda da Red Bull’a yardım etmesi bekleniyor.

Ford Başkanı ve CEO'su Jim Farley şunları söyledi:

"Ford'un Red Bull Racing ile Formula 1'e dönüşü, tamamen şirket olarak nereye gittiğimizle ilgili. F1, yenilik yapmak, fikirleri ve teknolojileri paylaşmak ve on milyonlarca yeni müşteriyle bağlantı kurmak için inanılmaz derecede uygun maliyetli bir platform olacak."

rubens-barrichello-stewart-sf3

Ford'un son şampiyonu efsane Michael Schumacher

Ford, 1960’lardan 1990’lara kadar sporda önemli bir konumdaydı. Ford motorları F1 için vazgeçilmezlerdendi.  Ford motorunu kullanarak şampiyon olan son takım 1994 yılında Benetton olurken son pilot ise o aracın sürücüsü, efsanevi Michael Schumacher’di.

2026 motor kurallarına imza atan altı üretici Alpine/Renault Racing, Audi, Ferrari S.p.A., Honda Racing Corporation, Mercedes-AMG High Power Performance ve Red Bull Ford oldu. 2026 itibariyle F1’de Mercedes, Ferrari, Ford, Audi ve Renault kapışması olacak. 

Editör: Burak Karahan