Adobe'nin ABD Emoji Trend Raporuna göre, emojilerin kullanımı sizi daha sevimli ya da daha az sevimli gösterebilir. Bu yüzden karşınızdakine daha itici ya da sevimli görünme konusunda dikkatli olmalısınız ve kullanacağınız emojileri iyi seçmelisiniz.

Araştırmaya konu olan kullanıcıların %72'lik bir kısmı, ilgilendikleri kişiyle sohbet ederken bir emoji göndereceğini söylüyor. Bu nedenle de gönderilen emojileri iyi seçmeli, beğenilmeyen emojileri kullanmamalıyız.

Bu rapora göre patlıcan emojisi ya da kaka emojisi gibi en kötü emojiler ortaya çıktı. Ancak tahmin edilenin aksine patlıcan emojisi (muhtemelen ne anlama gelebileceğini biliyorsunuz) değil, kaka emojisi çalışmaya katılan 5000 kişi tarafından potansiyel bir romantizmi sona erdirme olasılığı en yüksek emoji çıktı.

Peki hangi emojileri flört ederken kullanmalıyız? Hangi emojileri kullanmamalıyız.

Flört ederken kullanılması gereken emojiler

Öpücük ile kalp üfleyen emoji, rapora göre flört ederken en çok beğenilen emoji seçildi. Flört ederken sizi sevimli gösteren 3 emoji şöyle:

2022-09-18 11_16_08-Window

1. Öpücük üfleyen yüz

2. Kalpler ve gülen yüz

3. Kalp gözlü gülümseme

Flört ederken kullanılmaması gereken emojiler

2022-09-18 11_18_53-Window

3000 TL altı en çok satan oyuncu ve yayıncı mikrofonları 3000 TL altı en çok satan oyuncu ve yayıncı mikrofonları

1. Kaka 

2. Kızgın Yüz

3. Patlıcan

Erkekler daha çok emoji kullanıyor

Rapora göre ankete katılan kullanıcılar arasında erkekler daha çok emoji kullanıyor. Anketteki erkeklerin %76'sının flört ederken emoji kullandığı belirtiliyor. Kadınlarda ise bu oran %68 oranında kalmış.

Adobe'de yazı tipi tasarımcısı ve yazı tipi geliştiricisi olan Paul Hunt, emoji kullanımıyla ilgili şunları söylüyor:

"Emoji kullanmak duygusal zekanın bir işaretidir" diyor ve şöyle devam ediyor:

Duygularını seninle paylaşamayan biriyle ilişki yaşamak istemezsin değil mi? Aynı şeyin dijital iletişim için de geçerli olduğuna inanıyorum.

Emoji kullanımı ve duygusal olarak dijital iletişim kurabilmek, beklenen duygusal olgunluğun bir parçasıdır. Bunu yapamıyorsanız, potansiyel bir partnerinizin gerçek hayatta da bu becerilerden yoksun olup olmadığınızı merak etmesine neden olabilir.'

Flirty-Emojis-To-Send-To-Your-Partner

Rapora göre ortaya çıkan sonuçlar

Adobe, bu emoji araştırmasını 2019'dan bu yana yapıyor ve Amerikalılar arasında çıkan sonuçlara göre bir rapor hazırlıyor. Bu yılki rapora göre ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

  • Bu yıl, emojilerin kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine nasıl yardımcı olduklarına odaklandılar ve yüzde 73'ü sizi daha havalı, daha arkadaş canlısı ve daha eğlenceli hale getirdiğini bildirdi.
  • Adobe ayrıca, katılımcıların yüzde 88'inin emoji kullanan birine karşı daha fazla empati duyduğunu ve yüzde 75'inin kendilerine daha bağlı olduğunu bildirdiğini ortaya koydu.
  • Emojiler kesinlikle bir mesajın tonunu belirtmeye yardımcı olabilirken, belirli emojiler tam tersi etkiye sahip olabilir. Ankete katılanların yüzde 50'si emojileri kasten amaçlanan anlamlarından farklı şekilde kullandığını iddia ettiğinden, bu onların tasarımına bağlı olmayabilir. Z kuşağı (1997 ile 2012 arasında doğanlar) bunu yapma olasılığı en yüksek olanlar ve yüzde 74'ü belirli bir emojiyi farklı bir anlam ifade etmek için kullandığını bildiriyor. Aynı şey Y kuşağının yalnızca yüzde 65'i, X Kuşağının yüzde 48'i için geçerli.
  • Ankete katılanların büyük çoğunluğu, yüzde 91'i, konuşmaları biraz daha az ciddi göstermek için emoji kullandıklarını iddia etti.
  • Emoji kullanıcılarının yüzde 92'si dil engellerini aşarak iletişim kurmaya yardımcı olduklarını söylediği için popülerlikleri kapsayıcı olmalarından da kaynaklanıyor.