iOS 16.1.2 güncellemesi yayınlandı: İşte güncelleme ile gelen yenilikler iOS 16.1.2 güncellemesi yayınlandı: İşte güncelleme ile gelen yenilikler

Günümüz modern akıllı telefonlarında ve bilgisayarlarda yer alan baskılı devre kartlarında altın kullanıldığı biliniyor. Peki bu altınları bu devrelerden çıkarıp kâr etmek mümkün mü?

Çinli bir kimyager, akıllı telefonların içerisindeki altınları toplayarak gerçekten para kazanıp kazanamyacağını öğrenmek istedi. 210 adet eski telefon satın alan kimyager, cihaların her birini 1.4 dolara aldı ve toplamda 300 dolar harcadı.

eskitelefon

Çinli kimyager, oldukça zor olan altın madenciliği işlemi için önce levhaları temizledi, daha sonra da maddeleri çözecek bir asit kullandı. Tekrar filtreleme ve saflaştırma işlemlerini de yapan kimyager bu zorlu süreci tamamladı. Bunu kendi evinizde yapmak gerçekten çok zor ve ücretsiz olarak yapacak birini bulmanız da imkansız görünüyor.

300 dolarlık telefondan 70 dolarlık altın kazandı

Çinli kimyager, bütün aşamaları tamamladığında 210 adet eski telefondan 0,41 gram altın elde edebildi. Altının gramı 500 yuan, yani yaklaşık 70 dolar. Yani bu işlemleri yapmanın zorluğunu bir kenara bırakalım, altını elde etmek için satın alınan cep telefonlarına harcanan parayı bile karşılamayan bir miktar bu. Öte yandan açık kaynaklara göre, her bir milyon akıllı telefonda yaklaşık 16 ton bakır, 350 kg gümüş, 34 kg altın ve 15 kg paladyum bulunuyor.

telefonaltın