Dünyanın en büyük bilişim teknoloji şirketi IBM, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte önemli bir adım attıklarını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre IBM mühendisleri, dünyanın ilk 2 nm (nanometre) çipini üretmeyi başardılar. Çip dünyasında devrim niteliği taşıyan bu gelişmeye göre IBM mühendisleri, tırnak büyüklüğündeki bir çipe 50 milyar adet transistör sığdırmayı başarmışlar.

Şirketin açıkladığı bilgilere göre 2nm’lik çip, %75 daha az enerji kullanıyor ve 7nm’lik bir çipin görebileceği işlevi de yapabiliyor. Bu başarı yeni nesil çiplerin yüksek performans ve yüksek enerji verimliliğine sahip olduğunu gösteriyor.

Birçok sektör faydalanabilir

IBM, dünyanın ilk 2 nm işlemcisinin her sektörde kullanılabileceğini de belirtti. Yani yakın bir zamanda akıllı telefon, otonom otomobiller, bilgisayar sektörlerinde yeni çip kullanılabilir. Hatta, mühendislere göre bu tür bir işlemci akıllı telefonda kullanıldığında bataryanın kullanım süresi de 4 güne kadar çıkabilecek. Bu çip, otonom otomobillerde ise daha hızlı tepkiye dizüstü bilgisayarın da oldukça yüksek hızlara ulaşmasını sağlayabilecek kapasitedeymiş. Uzay teknolojileri, 5G ve belki de 6G bu teknolojiden yaralanabilir.

Birçok teknoloji firması transistörler arasındaki mesafeyi azaltmak için çalışıyor ancak IBM yaptığı bu açıklama ile rakiplerinin önüne geçmiş oldu. Bu teknolojinin son kullanıcıya ne zaman ulaşacağı ise şu anda belirsiz. Siz IBM’min bu buluşu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  O ilaç artık koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak!