Son günlerde Bitcoin ile gündeme gelen Altcoin’ler, yatırımcı ve girişimcilerin yeni odak noktası oldu. Bitcoin temelli oluşturulan Altcoin’ler nedir ve nasıl kullanılır?

 

 

Altcoin Nedir?

Altcoin’ler, Bitcoin’in çıkışından sonra piyasaya sürülen diğer kripto para birimleridir. Genellikle kendilerini Bitcoin’e daha iyi alternatifler olarak tercih edilirler. Altcoinler, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade eder. 2020’nin başlarında, bazı tahminlere göre 5.000’den fazla kripto para birimi vardı. CoinMarketCap’e göre, Altcoin’ler Şubat 2020’de toplam kripto para piyasasının %34’ünden fazlasını oluşturuyordu.
Ana Altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit para, güvenlik paraları ve yardımcı paraları içerir.
Altcoinler, kullanım teknolojiyle birlikte gelişmeye devam ettikçe gelecekte Bitcoin dışındaki yalnızca madencilik tabanlı kripto para birimlerini içerebilir.
Ethereum ve Ripple, Şubat 2020’de piyasa değerine göre en pahalı Altcoin’lerdi.

 

Altcoin’leri kavramak

“Altcoin”, “alt” ve “coin” kelimelerinin birleşimidir ve Bitcoin’e karşı tüm alternatifleri içerir. Bitcoin’in ilk eşler arası dijital para birimi olarak başarısı yolu açtı. Birçok Altcoin, Bitcoin’in algılanan sınırlamalarını hedeflemeye çalışıyor. Bir Altcoin, Bitcoin’e karşı başarılı olmak için rekabet avantajına sahip olmalıdırlar.

Altcoin’lerin hepsi, Bitcoin tarafından sağlanan temel çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, çoğu Altcoin eşler arasıdır. İnternette işlem yapmak için takip edilmez ve ucuz hizmet sunmaya çalışırlar. Ortak birçok özelliklerine rağmen, Altcoin’ler birbirlerinden büyük ölçüde farklılığa sahiptir.

 

Altcoin çeşitleri

Altcoin’ler geliştikçe, farklı kategoriler ortaya çıktı. Ana Altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit paralar, güvenlik paraları ve yardımcı paraları içerir. Ayrıca bu kavramların çoğunu Altcoin’lerden ayırmaya yönelik bazı hareketler de var. Bu eğilim devam ederse, Altcoinler gelecekte Bitcoin dışında yalnızca madencilik tabanlı kripto para birimlerine atıfta bulunabilir. Bir Altcoin’in birden fazla kategoriye girmesi mümkündür.

OKUYUN  Elon Musk'ın 1 Nisan şakası Dogecoin'e yaradı

 

Altcoin’ler ve madencilik

Bu Altcoin’ler, kripto paraların kilidini açmak için zorlu problemleri çözerek yeni paraların üretildiği bir madencilik sürecine sahiptir. Bitcoin’e diğer Altcoin’lerden daha benzerler. 2020’nin başlarında en iyi Altcoin’lerin çoğu bu kategoriye girdi. Ethereum, Şubat 2020 itibariyle en çok madencilik yapılan Altcoin oldu.

 

Sabit paralar

Sabit paralar, oynaklığı azaltarak Bitcoin’de iyileşme sağlamaya çalışır. Gerçek uygulamada bu, madeni paraların değerini mevcut para birimlerine bağlayarak elde edilir. Altcoin’leri desteklemek için popüler dövizler arasında ABD doları, euro ve altın bulunur. Facebook’un Libra’sı, Ocak 2020 itibarıyla henüz piyasaya sürülmemiş olmasına rağmen, en ünlü sabit parasıdır.

 

Güvenlik Belirteçleri

Bu Altcoin’ler bir işletmeye bağlıdır ve genellikle ilk para teklifiyle (ICO) başlarlar. Menkul kıymet jetonları geleneksel hisse senetlerine benzer ve genellikle bir işletmede ödeme veya sahiplik gibi bir tür temettü vaat ederler.

 

Fayda paraları

Fayda paraları, hizmetler üzerinde bir talep sağlar ve bazen ilk para teklifinin parçası olarak satılırlar. Filecoin, bir para teklifinde sunulan bir yardımcı program belirtecinin mükemmel bir örneğidir. Filecoin’ler, merkezi olmayan dosya depolama alanıyla değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

 

Altcoin’lerin ilk örnekleri

İlk kayda değer Altcoin olan Namecoin, Bitcoin kodunu temel alıyordu ve aynı iş kanıtı algoritmasını kullanıyordu. Bitcoin gibi, Namecoin de 21 milyon jetonla sınırlıdır. Nisan 2011’de tanıtılan Namecoin, öncelikle kullanıcı alanlarını daha az görünür hale getirerek Bitcoin’den ayrıldı. Namecoin, kullanıcıların anonimliği ve sansür direncini artırmayı amaçlayan kendi .bit alan adlarını kullanarak kaydolmalarına ve madencilik yapmalarına izin verilmiştir.
Ekim 2011’de tanıtılan Litecoin, “Bitcoin altınken Litecoin gümüştür” olarak tanıtıldı. Temelde kod ve işlevsellik açısından Bitcoin’e benzemekle birlikte Litecoin, Bitcoin’den birkaç temel yönden farklıdır. Madencilik işlemlerinin daha sık onaylanmasını sağlar. Ayrıca, Bitcoin’in 21 milyon jeton sınırının tam olarak dört katı olan toplam 84 milyon paranın oluşturulmasını sağlar.

OKUYUN  Huawei yeni Matebook D16 ve FreeBuds 4i kulaklık modellerini satışa sundu