Netflix’in sadece dizi, film yayın platformu olmadığını, kendi bünyesinde de yapımcılık faaliyetleri üstlendiğini biliyoruz. Özellikle Türkiye’de ciddi yatırımlar da yapan Netflix, ilk Türkçe orijinal yapımını Hakan: Muhafız dizisiyle 2018’de yayınlamıştı.

Netflix’in hayata geçirmeyi planladığı bir diğer yapım “Şimdiki Aklım Olsaydı” dizisi henüz prodüksiyon aşamasındayken iptal edilmek zorunda kaldı. Peki Özge Özpirinççi ve Birkan Sokullu gibi önemli oyuncuların oynayacağı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin iptal edilme sebebi neydi? Süreçte neler yaşandı? Konusu neydi?

“Şimdiki Aklım Olsaydı” neden iptal edildi?

Netflix’in iptal edilen Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin neden iptal edildiği ile ilgili resmi bir bilgi yok ancak, dizinin eşcinsel bir karakter içermesi nedeniyle iptal edildiği iddia ediliyor. Detaylara geçmeden önce dizinin konusunu şöyle hatırlatalım:

Reyhan, Nadir ile olan 10 yıllık evliliği içinde kaybolmuş mutsuz bir kadındır. Evliliğinden, sünnetinden beri tanıdığı kocasından, patlak bir prezervatif sonucu hamile kaldığı 9 yaşındaki ikizlerinden, yaşadığı hayattan en çok da kendinden yorulup fena halde sıkıldığı günün gecesinde, yani 27 Temmuz 2018 saat 20.13’de yüzyılın hatta 500 yılın en güçlü kanlı ay tutulması gerçekleşir ve Reyhan bir mucize eseri on yıl öncesine, hayatının dönüm noktası olan o geceye, yani Nadir’in evlenme teklif ettiği o “büyük an”a hem de şimdiki aklıyla geri döner.

Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin çekimleri Temmuz 2020’de başlamıştı. Hatta setten fotoğraflar bile paylaşılmıştı. Peki dizinin çekimleri bir anda neden iptal edildi?

Türkiye’deki yasalara göre, dizi, film vb. çekimler için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yeni yasa gereği, dijital yayın platformları da RTÜK’ten lisans almak zorunda. Netflix’in de bu dizi için ilgili makamlardan izin alması gerekiyordu. Fakat Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi tam da bu kısımda bir anda iptal edildi ve oyuncuların ücretleri de yatırılıp tüm konu kapatıldı.

OKUYUN  Çarşıdan aldım Falcon, eve geldim Captain America! Dördüncü film resmen onaylandı

Euronews’e konuşan Netflix’e yakın bir kaynak konuyla alakalı yaptığı açıklamada iptal edilme sebebini eşcinsel karakterin varlığıyla ilişkilendirdi. İddialara göre Türk yetkililer, Netflix’e Şimdiki Aklım Olsaydı için bir şartla yayın hakkı vereceklerdi; eşcinsel karakterin senaryodan tamamen çıkarılması isteniyordu. Ancak Netflix’e yakın kaynağın açıklamasına göre, söz konusu karakter olmadan dizinin hayata geçirilmesi mümkün değildi. Bu nedenle Netflix, iptal etme kararı aldı.

Netflix İspanya’da ‘Si Lo Hubiera Sabido’ (If Only) ismiyle çekiliyor

Dizinin Türk senaristi Ece Yörenç, İspanyol senarist Irma Correa ile birlikte Şimdiki Aklım Olsa dizisini If Only ismiyle Netflix İspanya’da hayata geçiriyor. Ece Yörenç, gelişmeyi şöyle aktardı:

“Şimdiki aklım Olsaydı” ingilizce adıyla “IF ONLY” Netflix Türkiye Orijinali olamadı ama, İspanya Originali oldu. Kısmet. Dizimiz iptal edildiğinde bütün ekip arkadaşlarım, oyuncu arkadaşlarım; Yapımcılar hepimiz ama hepimiz çok üzüldük, ama bitti. Yaşasın. “Yolun sonu” derken önümüzde upuuuzun, daha ferah, rengarenk bir yol açıldı. İlk defa bir dizi başka ülkenin işi olarak dünyaya duyuruluyor.

Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin Türkiye’deki oyuncu kadrosu şu şekilde açıklanmıştı:

  • Özge Özpirinçci
  • Birkan Sokullu
  • Burak Yamantürk
  • Elifcan Ongurlar
  • Ahmet Rıfat Şungar
  • Ümit Erdil
  • Feyyaz Yiğit
  • Mustafa Avkıran
  • Filiz Taçbaş
  • Selçuk Borak