Valve, Steam China’yı Çinli oyunculara tanıttı. Steam China sürümü, şu anda yalnızca 53 oyun içeren Steam Uluslararası sürümünün özel bir sürümüdür. Bu platformdaki dünyaca ünlü oyun sayısı sadece 2’dir. Bu oyunlar CS:GO ve DOTA 2’dir.

Yapılan açıklamalarda, Valve ve Çinli iş ortaklarının yeni Steam üzerindeki çalışmalarını henüz tamamlamadıklarını ve “Steam China” nın bu sürümünü Çinli oyunculara sunacaklarından bahsedilmişti. Fakat beklenmedik bir şekilde, Valve Steam China’yı piyasaya sürdü. Ancak görünen o ki Çinli oyuncular uzun süre Steam China’dan uzak kalmayı tercih edecekler.

 

Raporlara göre “DOTA 2” ve “CS: GO” Steam China’da bulunacak. Platformun piyasaya sürülmesiyle CS: GO ve DOTA 2, Steam China’da yerini aldı. Ancak Platform, küresel çapta sadece bu iki oyunu içeriyor. Platformda 53 oyun var, bu da Çinli oyuncular için gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor. Ek olarak Steam China, video oyun geliştiricilerin Çin hükümetinin talepleriyle uğraşmak istemediklerini de gözler önüne sermiş oldu.

Steam China’daki tüm oyunlar, Çin hükümetinin onayından geçecek

Valve ile anlaşmaya varan Çin hükümeti, Valve’ın bazı gereksinimlerini karşıladı. Bu gereksinimlere göre oyun geliştiricileri, oyun Steam China’da yayınlanmadan önce hükümet tarafından organize edilen departmanlarla bir araya gelecek ve hükümet gerekliliklerine uygun olarak proje gereksinimlerindeki değişiklikleri tamamlayacak. Platformda yalnızca 53 oyun var ve dünya çapındaki oyun sayısı 2 gerçekle sınırlı, bu da geliştirici şirketin Çin hükümetinden çok uzak olduğunu gösteriyor. Çünkü Steam’in uluslararası versiyonunda 20.000’den fazla yapım var.

Bu arada Steam China’nın tek eksiği oyun sayısı değil. Steam’in uluslararası sürümündeki forumlar ve topluluk merkezleri gibi özellikler Steam Çin’de mevcut değildir. Diğer bir deyişle, oyuncular oyunla ilgili şikayetleri topluluk merkezi aracılığıyla bildiremeyeceklerdir. Şirket, Steam Çin’e bir kullanıcı incelemeleri bölümü ekledi. Çin hükümetinin neden bu işlevlere sahip olmak istemediği şu anda bilinmemektedir.

OKUYUN  Valheim'ın büyük güncellemesi Hearth and Home'dan ilk görsel geldi!