Popüler çevrimiçi yayın platformu Spotify, Amerika Birleşik Devletleri’nde şarkı sözlerini test etmeye başladı. Geçen yıl şirket, bu özelliği 26 ülkede test etmeye başlamıştı.

Günümüzün en popüler çevrimiçi müzik dinleme platformlarından bir tanesi olan Spotify’a gelmesi istenen özelliklerden bir tanesi de şarkı sözleri özelliğiydi. Uzun süredir birçok kullanıcı Spotify’ın bu özelliği sağlayabileceğini umuyordu.

Şirket, sonunda bu özelliği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar arasında test etmeye başladı. Yani, ABD’deki bazı kullanıcılar, dinledikleri şarkılarla eşzamanlı olarak şarkı sözleri görmeye başladı.

Spotify, canlı şarkı sözlerini test etmeye başladı

Spotify şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, özelliği ABD’deki belirli kullanıcılar üzerinde test edildiğini ifade etti. Ayrıca, Spotify’ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için düzenli testlerin yapıldığı, bunlardan bir kısmı geniş bir kullanıcı kitlesine tanıtılan, bir kısmının da şirkete önemli dersler kazandırdığını belirtiyor.

Elbette Spotify’ın şarkıların yanında şarkı sözü sunma planı da yeni değil. Şirket daha önce Musixmatch ile çalışmıştı ancak bu ortaklık 2016 yılında sona erdi. Daha sonra Genius ile bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde “Behind the Lyrics” özelliği gelmişti.

Spotify geçen yıl 26 ülke / bölgede şarkı sözlerini test etmeye başladı. Tabii ki, şirket sözcüsünün dediği gibi, kullanıcıların çoğunluğu için test edilen tüm işlevleri sağlamak gibi bir şey yoktur. Bu Spotify testlerini gerçek hayatta hiç bir zaman deneyimleyemeyebiliriz.

Spotify’ın Apple Music ve Deezer gibi rakiplerle rekabet edebilmesi için bu özelliklerin gerekli olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak bu özellik olmadan da Spotify çok başarılı sonuçlar elde edebiliyor.

OKUYUN  Fransa, evlerdeki kaçak yapıları tespit etmek için Google Earth kullanıyor