Netflix, “The Trial of The Chicago 7” filmini 19 Şubat’tan itibaren 48 saat boyunca YouTube’da ücretsiz olarak oynatacak. Yazar ve yönetmen Aaron Sorkin, filmin “bu tarihi duruşmanın yıl dönümünü anmak” için ücretsiz olarak kaydedildiğini belirterek, filmde “nesiller boyu gerçekten ilham veren Vatanseverler” olarak tasvir edilen insanları övdü.

Film, isyanları kışkırtmakla ve Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Kongresi’nde gösteri yapmak için komplo kurmakla suçlanan sekiz Vietnam Savaşı protestocusunu ele alıyor.

Netflix, filmin 51. yıl dönümünü kutluyor

Filmin yazarı ve yönetmeni Sorkin, The Social Network ve Steve Jobs gibi filmlerle tanınsa da, özellikle “West Wing” ve A Few Good Men yapımındaki politik konularla da ilgileniyor.

The Trial of The Chicago 7, YouTube’daki ilk ücretsiz Netflix içeriği değildir. Geçen yıl Nisan ayında Knock Down the House (Evi Yıkmak) ve Our Planet (Gezegenimiz) gibi birkaç doğa belgeseli yayınladığını da hatırlayabilirsiniz.

Netflix’in orijinal filmlerini ve şovlarını YouTube’da ücretsiz dağıtması, içeriğini insanlara tanıtmanın bir yolu olarak görülüyor. Özellikle popüler dijital yayın platformunun artık ücretsiz deneme sürümleri sunmaması nedeniyle bu işlemi çoktan gerçekleştirdiği düşünülüyor.

OKUYUN  Çağatay Ulusoy'un Kağıttan Hayatlar filmi için "çalıntı" iddiası!