1996 yılından bu yana faaliyet gösteren ve internet sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veren Alexa.com kapanıyor. Alexa, birçok kişi için için internet siteleri konusunda önemli bir referans noktası oluşturuyordu.

Alexa.com kapatılıyor

Amazon’un sahibi olduğu Alexa.com beklenmedik bir karar aldı. Alexa’nın kapanma kararı şu sözlerle duyuruldu:

“25 yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yıl çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırmak gibi zor bir karar aldık. İçerik araştırması ve rekabet analizi için bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.“

Alexa nedir?

Alexa.com, internet sitelerinin ziyaretçi sayısı ve trafik kaynağı hakkında bilgiler veren ve bunları listeleyen bir hizmet sunuyordu. 25 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren Alexa, 1 Mayıs 2022’de faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” olarak adlandırılan tarayıcı eklentisi, izleme kodları ve çeşitli arama motoru verileri kullanarak toplanıyor. Bu sayede internet sitelerinin bulunduğu ülkede ve dünya genelinde ziyaretçi bakımından kaçıncı sırada olduğu, hangi kelimelerden trafik aldığı ve daha birçok veri herkese açık bir şekilde paylaşılıyor.

Alexa’nın gelirleri ise ücretli üyeliklerden geliyordu. Ekstra bir ücret sayesinde daha detaylı bilgiler almak isteyen kullanıcılar gelirin önemli kısmını oluşturuyordu.

OKUYUN  Pentagon, Microsoft’la yaptığı 10 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti