Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Yeni Güney Galler'in Lismore bölgesinde bulunan Doğu Orman Fidanlığı'ndan Humphrey Herington, birkaç ay önce kaybolan bitkileri fark ettiklerini ve başlangıçta hırsızlığın arkasında kaçan keçiler veya yerel keseli sıçanların olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Herington, BBC'ye verdiği röportajda, "Aslında ne olabileceğini gösteren herhangi bir işaret yoktu, hiçbir iz ya da belirti yoktu." dedi.

İşçiler, gizemi çözmek için hırsız koalanın fazla yemek yediğini keşfettiklerinde şaşkına döndüler. Herington, "Sanırım o gün gerçekten çok fazla yemek yemiş olmalı ve ağacına geri dönemeyecek kadar yorgundu" şeklinde açıklamada bulundu.

Fidanlığa destek veren Dünya Doğayı Koruma Vakfı, koala hırsızını "Claude" adıyla tanıttı. WWF Avustralya, Instagram'daki bir gönderisinde, "Tüm eğlenceyi bir kenara bırakırsak, bu olağanüstü davranış, koalaların fidanlığı düzenli olarak ziyaret etmediğini ve bu nedenle yiyecek kaynaklarının sınırlı olduğunu gösteriyor." dedi.

Grup, Claude tarafından çalınan fidelerin çoğunun aslında koala gıdası ve habitat restorasyonu projelerine yönelik olduğunu belirtti.

Herington, Claude'u bir havlu içine sararak yakındaki bir ağaca taşıdığını ve bitkileri korumak amacıyla koalalara karşı dayanıklı çitlerin inşa edildiğini açıkladı.

Editör: Enes Sapmaz