Bir çileğin aslında birden fazla çilek ya da birden fazla meyve olduğunu söylesek ne düşünürdünüz? Şöyle söyleyelim; Çileğin üzerinde yer alan beyaz noktalar aslında tohum değil.

Çileğin çekirdeksiz aksesuarlarına Aken (achenes) denir ve bunlar aslında bitkinin meyvesidir ve her biri içinde tek bir tohum içerir. “Aken” terimi aslında kinoa, karabuğday ve kenevir dahil olmak üzere birçok farklı çiçekli bitki türü tarafından üretilen basit kuru meyve anlamına gelir.

Peki, çilek bitkinin meyvesi değilse ve o zaman nedir?

Çilek, teknik olarak Rosaceae familyasından toplu meyvedir . Ahududu ve böğürtlen de bu kategoriye girer ve hepsi güller ile aynı aileye dahildir.

Avrupa'da bulunan domuzlar radyoaktif çıktı! İşte nedeni.. Avrupa'da bulunan domuzlar radyoaktif çıktı! İşte nedeni..

"Meyve" terimi, tohum içeren herhangi bir yenilebilir, etli meyvenin bir meyve olarak adlandırılabilmesi anlamında belirsizdir, ancak aslında bilimsel bir sınıflandırma vardır . Bir meyvenin bir tane olarak sınıflandırılması için, meyvenin birden fazla tohum içermesi ve bir dış kabuktan (exocarp), etli bir orta kısımdan (mezocarp) ve tohumları tutan bir iç kılıftan (endocarp) oluşması gerekir.

Meyveler , tek bir çiçeğin tek bir yumurtalığından elde edilir ve iki farklı gruptan oluşur. Turunçgiller hesperidium taksonomik grubuna aittir ve değiştirilmiş meyveler olarak sınıflandırılırken, Cucurbitaceae familyası (kabaklar, salatalıklar ve karpuz dahil) pepos meyveleri grubuna dahildir.

Evet, greyfurt, misket limonu ve balkabağı teknik olarak meyvelerdir.

slide3-l

Çilek, gerçek dut grubundan farklı olarak, aslında meyve taşıyan çekirdeği yüzeyinde tutan şişmiş hazne dokusudur . Diğer meyvelerin aksine çilek çiçeği tozlaştığında meyve şişmez; bunun yerine hazne dokusu şişerken, gerçek meyve küçük, kuru akenlere ayrılır. Aken sadece bir tohum içerdiğinden, onlar da bir meyve olarak sınıflandırılamazlar.

Bir bulutun ağırlığı ne kadardır? Bir bulutun ağırlığı ne kadardır?