Nasıl ki insan bir bulutun üzerine oturamıyorsa, çok şükür ki bir bulut da bizim üzerimize oturamaz. Banyoda sıcak bir duştan çıktıktan sonra olana benzer bir şekilde, bir bulut olarak gördüğümüz şeyi oluşturan, bir araya gelen küçük su damlacıklarını oluşturmak için yoğunlaşan su buharıdır. 

Peki katı yapısı olmayan bir şeyin ağırlığı nasıl olabilir? Cevabı aslında çok basit: su moleküllerinin toplu kütlesi

Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir! Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir!

Bulutların ağırlığı ne kadardır?

Su moleküllerinin yoğunluğunun bir bulutun ağırlığını doğrudan etkilediği göz önüne alındığında , farklı bulut türlerinin hepsinin farklı ağırlıkları olacaktır. Netlik adına, yalnızca ikonik kümülüs bulutunu örnek gösterelim. (Hani şu hep gördüğümüz tabanı düz, görünümü genellikle "pamuk gibi" olan bulutlar)

bulutların-agirligi-1

ABD Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi'ndeki araştırmacılar , bir kümülüs bulutunun yoğunluğunu metreküp başına yaklaşık 0,5 gram (0,018 ons) su olarak hesapladılar, bu nedenle 1 kilometreküp (0,24 mil küp) genişliğindeki bir bulut 1 milyar metreküp içerecektir ( 35 milyon fit küp). Metreküp sayısını 1.000.000.000 x 0.5 yoğunluğa göre hesaplarsanız, o boyuttaki bir kümülüs bulutunun toplam ağırlığı 500.000 kilogram olacaktır. 

Bir Boeing 747-SP yolcu uçağının 220.000 kilogram gibi bir ağırlığı olduğunu düşündüğümüzde, inanılmaz derecede iri olan kümülüs bulutu havada süzülmeyi nasıl başarıyor?

Bu ağırlığın bu kadar geniş bir alana dağılması, herhangi bir yerdeki kütlenin çok daha küçük olmasından kaynaklanıyor. Bulutlar da çoğunlukla su damlacıklarından oluşur ve yerçekiminin onlar üzerinde pek bir etkisi olmaz. Şaşırtıcı bir şekilde, kuru hava bile bir buluttan daha yoğundur. 

Bir dahaki sefere yukarı baktığınızda ve devasa bir bulut gördüğünüzde, başınıza düşemeyeceğine şükredin.

Editör: Burak Karahan