WhatsApp kullanıcılarının uygulama ile ilgili en çok şikayet ettiği konuların başında, gönderdiğimiz fotoğrafların orijinal kalitesinde gitmemesi ve kalitesinin düşmesiydi. WhatsApp geliştiricileri yeni Android beta sürümü 2.23.2.11’de bu sorunu çözecektir özellik yayınladı.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

WABetaInfo’nun haberine göre, WhatsApp geliştiricileri, uygulama üzerinden orijinal kalitede fotoğraf göndermeyi mümkün kılmak için yoğun çalışıyor.

Fotoğraflara sıkıştırma uygulanmayacak

Daha önceki sürümlerde fotoğraf gönderirken ‘otomatik, ‘en iyi kalite’ ve ‘veri tasarrufu’ özellikleri arasından seçim yapmamızı sağlayacak bir özelliğin geleceği yönünde testler görmüştük. Ancak bu seçenekler arasından ‘en iyi kalite’yi seçtiğinizde bile bu fotoğraf sıkıştırılmış olarak gönderiliyordu.

wp-foto-kalitesi-1

Bu ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, WhatsApp çizim aracı başlığına yeni bir ayar simgesi entegre etmeyi planlıyor: bu, kullanıcıların herhangi bir fotoğrafın kalitesini yapılandırmasına olanak tanıyacak. Bu özellik sayesinde, gelecekte fotoğrafları orijinal kalitelerinde göndermek için bir seçenek belirlemek nihayet mümkün olacak. Bu özelliğin, özellikle fotoğrafları orijinal kalitesinde göndermenin gerekli olduğu durumlarda, kullanıcılara gönderdikleri fotoğrafların kalitesi üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağı kesin.

Yeni özellik ise,  Android işletim sistemi için 2.23.2.11 güncellemesinde, görselleri artık herhangi bir sıkıştırma olmadan orijinal kalitelerinde göndermek mümkün olacak. Henüz testleri devam eden özelliğin iOS cihazlar için gelip gelmeyeceği ya da tüm kullanıcılar için ne zaman sunulacağı ise bilinmiyor.

Editör: Burak Karahan