Geçtiğimiz günlerde çok büyük bir sualtı yanardağının patlaması sonucu ada ülkesi Tonga’da hayat durma noktasına geldi. Oluşan tsunami sonrası halkın evleri yerle bir oldu ve adanın üzeri bir kül tabakasıyla kaplandı.

Yeşil ada artık gri

Kıyıdan yaklaşık 65 km uzaklıkta yaşanan volkanik patlamanın ardından oluşan tsunami sayısız evi yok etti. Adanın üzeri külle kaplandı. Tonga hükümeti olayı ‘benzeri görülmemiş bir felaket’ olarak nitelendirdi.

İki adadaki neredeyse tüm evleri silen 49 metrelik tsunamiler aynı zamanda iletişim kablolarını da kopardı. Ada ülkesiyle iletişim bir süre sağlanamadı. Olayda şimdiye kadar bilinen 3 kişi hayatını kaybetti.

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai denizaltı yanardağı, yaklaşık 100.000 kişinin yaşadığı 170 adayı kaplayan stratosfere (50 mil) ulaşan bir kül bulutu ile patladı. Tsunamiden kaynaklanan fiziksel hasar çoğu adada büyük hasara neden oldu ve volkanik kül bölgeleri kaplayarak içme suyunu kirletiyor.

Bir nükleer bombadan 500 kat daha güçlü

NASA araştırmacıları Hunga Tonga-Hunga Ha’apai yanardağının ürettiği gücün 10 megaton TNT patlamasına eşdeğer olduğunu hesapladı. Patlama, Tonga başkentinin 40 mil (65km) kuzeyinde meydana geldi ve hemen, iki adadaki evlerin ve yapıların çoğunu yok eden büyük bir tsunami yarattı.

Patlama uzaydan böyle gözüktü

1883’ten bu yana en gürültülü patlama

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki baş bilim adamı James Garvin NPR’ye verdiği demeçte, “Yaklaşık 10 megaton TNT eşdeğeri olan bir sayı bulduk” dedi . NASA’nın tahminleri doğruysa, patlamanın Japonya’nın Hiroşima kentine atılan nükleer bombadan 500 kat daha güçlü olduğu anlamına geliyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’ndan jeofizikçi Michael Polonya, patlamadan kaynaklanan patlamanın Alaska kadar uzaktan duyulduğunu ve 1883’ten bu yana en gürültülü patlama olabileceğini söyledi. 1883 yılında Endonezya’da patlayan Krakatoa yanardağı ölçülen en gürültülü patlamaydı.

NASA’nın paylaştığı uydu görüntüsü

OKUYUN  NASA uzay çalışmalarında bir ilke daha imza attı!