NASA’nın, Mars’a gönderdiği aracı Perseverance, zaman zaman dünyaya bazı görüntüler gönderiyor. NASA tarafından birkaç gün önce paylaşılan fotoğrafta gökkuşağı benzeri bir görüntü dikkatleri çekmişti.

Özellikle sosyal medya platformlarında insanlar Mars’ta gökkuşağı olup olmayacağı tartışıldı. İnternette uzun süre gündem olan konuyla ilgili NASA, açıklama yaparak, tartışmalara son noktayı koydu.

Yapılan açıklamada; “Çok kişi sormuş: O Mars’taki bir gökkuşağı mı? Hayır. Burada gökkuşakları olması mümkün değil. Gökkuşakları su damlalarından yansıyan ışıklarla oluşur ama burada yoğunlaşacak kadar çok su yok ve hava da atmosferde sıvı su olması için fazla soğuk. O kuşak bir lens yansıması.” ifadelerine yer verildi.

Yani yapılan açıklama sonrası görüntüdeki olayın gökkuşağı değil, lens parlaması olduğu anlaşıldı ancak NASA’nın yaptığı açıklamayı kabul etmeyenler de vardı.

Bunun üzerine NASA, ikinci kez açıklama yaptı. Bu sefer ki açıklamada: “Bu bir lens yansıması. Ön tehlike kameralarımın üzerinde, görev için kritik önemde kabul edilen (ileri gitmek için onlara ihtiyacım var ve genelde ileri gidiyorum) güneşlikler var. Güneşlikler arka tehlike kameralarımda gerekli değil ve o kameralardan gelen görüntülerde ışığın nasıl dağıldığını görebilirsiniz.” sözleri yer aldı.

NASA’nın Perseverance görevinde önümüzdeki zamanlarda önemli bir aşama daha tamamlanmış olacak. Ingenuity denilen helikoptere benzeyen araç ile NASA, Dünya dışında helikopter kalkışı gerçekleştiren ilk kurum olma özelliğini de elde edecek.

OKUYUN  NASA'dan Salda Gölü ile ilgili yeni açıklamalar