Müsilaj ya da deniz salyası olarak bilinen ve Marmara Denizi’ni tehdit eden duruma karşı, bir süredir çalışma yürütülüyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ODTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi’nin ortak yürüttüğü çalışmadan mutlu eden haberler geldi.

Yapılan araştırmalar sonucu, müsilajın deniz tabanına inmediği anlaşıldı. Bakanlık ve ODTÜ Deniz Bilimleri’nin birlikte yürüttüğü Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi Projesi (MARMOD) kapsamında, Marmara Denizi’nin en derin bölgesinde müsilaj incelemeleri yapıldı.

Bu çalışma ile müsilaj araştırmaları kapsamında, ilk kez 100 metre ve ötesinde inceleme yapıldı. Bilim-2 gemisi, Haydarpaşa Limanı’ndan kalkarak Adalar’ın güneyinde bulunan oşinografi istasyonuna gitti. Söz konusu bu bölgede, suyun oksijeni ve diğer bileşenlerini inceleyen CTD Rozet Sistemi, 100 metre derinliğe bırakıldı ve sonrasında denizde bulunan plankton ağından örnekler alındı ve incelendi.

Araştırmanın bir diğer adımı olarak ise Marmara’nın en derin noktası olarak bilinen Çınarcık Çukuru’nda 1210 metre derinlikte araştırma yapılmak için devam edildi. Aynı işlemler burada da uygulandı ve örnekler alındı.
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, Bakanlık ile yürütülen çalışma sonucunda, elde edilen bulgulara göre ciddi bir hidrojen sülfür birikiminin bulunmadığı söylemişti.

Bir diğer yandan müsilajın denizin derinlerinde bulunup bulunmaması ile ilgili de mutlu eden gelişmelerin olduğu belirtildi. Yücel’in paylaştığına göre müsilajın yoğun olarak bilindiği yer sadece ilk 30 metre. Daha derinlere inildiğinde ise bu tarz bir yoğunluk görülmüyor. Yücel ilk olarak, bu çalışmanın 25 noktada daha yürütüleceğini de açıkladı. Söz konusu bu 25 noktada da müsilajın derine inip inilmediği anlaşılacak.

OKUYUN  Tüm dünyada banknotlara resmi basılan meslekler, mimari yapılar ve hayvanlar açıklandı