İngiltere’de 12 bin 364 kişinin katıldığı araştırmada, sarı nokta hastalığı, katarakt ve diyabet kaynaklı göz hastalığı rahatsızlıkları olan kişilerde bunama riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de yeni bir araştırma, göz hastalığı olan insanlarda, demans(bunama) riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırma 55-73 yaşları arasında İngiltere’de yaşayan 12 bin 364 kişi üzerinde yapıldı. Başta makula dejenerasyonu(sarı nokta hastalığı), katarakt ve diyabetle ilişkili göz hastalığı olan kişilerde demans geliştirme riski daha fazla.

British Journal of Ophthalmology’de yayımlanan araştırmada, Çin’deki Guangdong Göz Enstitüsü’nden uluslararası uzmanların, 2 bin 300’den fazla demans vakasını göz sorunlarıyla ilişki olduğunu belgelediği aktarıldı. Sağlık verilerini değerlendiren uzmanlar, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlarda demans gelişme riskinin yüzde 26 daha fazla olduğunu vurguladı.

Katarakt yüzde 11, diyabet yüzde 61

Katarakt rahatsızlığı olanlarda yüzde 11, diyabetle ilişkili göz hastalığı geçirenlerde ise yüzde 61 daha yüksek bunama riski ortaya çıkıyor. Göz tansiyonunun ise demans ile bir bağlantısı bulunamadı.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında yayımlanan çalışmada, görme bozukluklarının, 2050 yılına kadar dünya çapında 130 milyondan fazla insanı etkileyeceği bildirildi.

OKUYUN  İnsanı üzüntüden öldüren Kırık Kalp Sendromu nedir? - VİDEO