Uzay çalışmalarındaki hedef önümüzdeki yıllarda insanlı bir görev gerçekleştirmek. NASA ve SpaceX, önce Ay’a sonrasında da Mars’a insanlı görev gerçekleştirmeyi planlıyor.

NASA bu kapsamda 2024 yılında Ay misyonu olan Artemis’i hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu misyonda planlanan görev iki NASA astronotunun Ay yüzeyine iniş yapması olarak planlandı. Bunun yanı sıra Ay’ın farklı bölgelerine gidilecek ve Ay yüzeyine yeni ‘yaşam alanları’ inşa edilecek. İnşa edilmesi planlanan bu yeni yaşam alanları ilerideki Mars yolculuğu için de kullanılacak.

NASA bu projeler kapsamında farklı iş birliklerine de hazırlanıyor. Ay’daki insanlı görev için ilk ortağı Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi olacak. SpaceX’de NASA astronotlarını Ay yüzeyine indirebilmek için Starship’i kullanacak.

SpaceX’de Starship’i görevlendirdi

NASA’nın Artemis misyonu bağlamında gerçekleşecek insanlı görevde yer alacak astronotlar direkt olarak Starship ile yolculuk yapmayacak. Öncelikle, Ay yörüngesine NASA’nın kendi sistemleriyle fırlatılan 4 astronottan 2’si SpaceX’in insanlı iniş sistemine yani Starship’e transfer olacak. Sonrasında bu astronotlar Ay’a iniş yapıp, burada incelemeler gerçekleştirecek.

Daha sonra bu iki astronot da Ay yörüngesine geri dönüp Starship’ten, NASA’nın uzay aracı Orion’a geçiş yapacaklar. NASA, Artemis misyonu için SpaceX’e 2.89 milyar dolar ödeyecek.

NASA, geçtiğimiz günlerde ise Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin ile anlaşma yapmıştı.

Siz uzay çalışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce bu çalışmalar nereye varacak? Düşüncelerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  SpaceX Starship test uçuşunda patladı! İşte o görüntüler...