Birmingham‘daki Alabama Üniversitesi‘nden bir grup cerrah, bir domuzun böbreklerini insan nakli hastalarında kullanılabilecek şekilde genetik olarak değiştirmenin mümkün olduğunu kanıtladı. Doktorlar, genetiği değiştirilmiş bir domuzdan beyin ölümü gerçekleşen bir adamın karnına böbrek naklettiler.

Doktorlara göre, domuzun böbrekleri işlemden 23 dakika sonra idrar üretmeye başladı ve üç gün boyunca devam etti. Hastanın böbrekleri tamamen çıkarıldı ve vücudunda nakledilen organları reddetme belirtileri görülmedi. Bu başarılı nakil, genetiği değiştirilmiş domuzlardan alınan organların başarılı bir şekilde insanlara nakledilmesinin son gelişmesiydi.

2021’in sonlarında, NYU Langone Health doktorları, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın üst bacağının kan damarlarına bir domuz böbreği yerleştirdi.

UAB cerrahları prosedürü, alıcının organ bağışçısı olmak isteyen James Parsons‘ın ailesinin onayı ile gerçekleştirdiler. Bu vakada alıcının beyin ölümü gerçekleşmiş olsa da, yıl içinde başlamasını umdukları canlı hastaları içeren bir klinik deney için büyük bir fırsattı. Ekibin baş cerrahı Dr. Jayme Locke, bunun tek seferlik bir deney olmadığını ve umudun “hastalara yardım etmek için alanı ilerletmek” olduğunu söyledi.

Organ Tedarik ve Nakil Ağı verilerine göre, şu anda böbrek nakli için bekleyenler listesinde 90.272 kişi var. Ayrıca organ bekleme listesine her ay yaklaşık 3 bin yeni hasta ekleniyor. Dr. Locke, “böbrek yetmezliği için radikal bir çözüme ihtiyacımız var” dedi.

Değerli düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  20 Mayıs vizyona girecek filmler! Bu hafta Nicolas Cage haftası...