Plastik atıklar dünyamızı kirletmeye devam ediyor ve bu atıkların doğada çözünüm süresi yüzyıllar sürmekte. Denizler ve karalar dahil birçok yerde yığınlar haline bulunan plastik atıklar dünyamız için büyük bir tehlike oluşturmakta. Büyük Pasifik çöp alanı denilen bölge ABD’nin Teksas eyaletinin iki katı büyüklüğünde ve tamamen plastik çöp atıklarla dolu. Bölgede yaklaşık olarak 1,8 trilyon adet, doğada çözünmeyen atık bulunmakta.

Plastiğin üretimi de kendisi kadar doğaya zararlı bir süreç. İşte burada haberimiz devreye giriyor ve bu konuda oldukça iyi bir gelişmeyle karşılaşıyoruz. Kanadalı araştırmacılar, balık atıklarından plastik üretmeyi başardı.

Kemikler, deriler ve işkembeler kullanıldı

Kanada’daki Memorial University of Newfoundland araştırmacıları, balık başı, kemiği, derisi ve işkembelerini kullanarak plastik üretmeyi başardı. Araştırmacılar, bunun plastik üretimi için daha güvenli ve doğa dostu bir yöntem olduğunu ifade etmekteler. Balık yağından üretilen tüm plastikler doğada çözünebilmekte.

Projenin prensip araştırmacısı Francesca Kerton, araştırma hakkında şunları söyledi: “Plastikleri ister karbon dioksit ve suya dönüştüren kimyasal bozulma yoluyla ister de geri dönüşüm ve yeniden kullanım yoluyla bir kullanım ömrü planıyla tasarlamaya başlamış olmamız önemli bir adım.”

Kerton ve ekibi, yeni materyali Atlantik somonlarının atıklarından çıkarılan yağdan ürettiler. Daha sonra, işlem sırasında, doymamış yağa oksijen eklemek suretiyle poliüretan benzeri bir polimere dönüştürüldü. Ve merak etmeyin, ortaya çıkan malzemede herhangi bir balık kokusu da bulunmamakta.

OKUYUN  Bilim insanları, susam büyüklüğünde yapay kalp geliştirdi