Yapılan yeni bir araştırmaya göre, 100 yılda bir olan ve şiddetli bir güneş fırtınası, Dünya’yı çok büyük bir internet ve teknoloji kıyametine sürükleyebilir.

Yaklaşık 100 yılda bir olan şiddetli bir güneş fırtınası Dünya’daki birçok teknolojik aleti etkileyebilir. Bunun sonucu olarak da “internet kıyameti’ denilebilecek seviyede bir felaket yaşayabiliriz.

Dünya hazırlıklı değil

Bilişim Makineleri Veri İletişimi Özel İlgi Grubu’na göre böyle bir felakette güneş fırtınaları jeomanyetik akımlar üreterek Dünya’nın manyetik alanıyla temasa geçiyor. Araştırmacılara göre bu akımlar, fiber kablolar ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar onlara zarar verebilecek nitelikte olacak. Araştırma ekibinde yer alan California Üniversitesi’nden Dr. Sangeetha Abdu Jyothi’ye göre, bu tarz bir manyetik etki büyük hasarlara yol açabilir. Kaldı ki küresel iletişimi toptan yok edebilecek bu tarz bir manyetik etki daha önce de gerçekleşti.

1859 ve 1921’de yaşandı

Jyothi’nin aktardığı üzere 1859 ve 1921’de de gerçekleşen bu güneş fırtınaları, dönemin hegemonik iletişim aracı olan telgraf ağlarına büyük zarar vermiş. Bununla beraber Jyothi, eğer böyle bir şeyin tekrarlanmasının, günümüzde teknolojinin ve internetin hayatımızdaki yeri düşünülürse, çok daha büyük sonuçlar doğuracağını söylüyor. Öte yandan Jyothi, bu türden felaketlerin gerçekleşme oranının %1,6 ila %12 arasında olduğunu söylüyor.

OKUYUN  Türk Milli Futbol Takımlarının resmi sponsoru Trendyol oldu