Apple, mağazasında bulunan sesli kitap sayısını artırmak için yapay zeka teknolojisinden destek alacak. Apple, yapay zeka teknolojisini şimdi de sesli kitap platformuna getiriyor. Teknoloji devi, popüler e-kitap okuma uygulaması Apple Books'uyapay zeka ile ses sentezleme modeli kullanarak kitapları sesli dinlenebilecek yeni hizmet eklemeyi planlıyor.

Yapay zeka, tercihe bağlı olarak kullanıma sunulacak

Apple’ın yaptığı son açıklamaya göre, Apple Books’ta yayınlanan kitaplar, bağımsız yazarlar ve yayıncıların projelerini isteği doğrultusunda artık daha kolay şekilde sesli kitap haline getirebilecek. Şirket yeni yapay zeka ses sentezleme modeli aracılığıyla, kitaplarının metinlerini sesli bir biçimde dijital dönüştürülmesine ve Apple Books Store’a yüklenmesine izin verecek.

apple books (1)

Apple’ın açıklamasına göre hizmete sunulacak bu yapay zeka desteği şimdilik yalnızca belirli kategorilerde kısıtlı kalacak. Bu seslendirmelerin her biri belirli bir yapay zeka sesiyle birlikte sunulacak. Örnek vermek gerekirse: Kurgu ve aşk kitapları “Madison” ve “Jackson” tarafından anlatılırken, kişisel gelişim ve motivasyon kitapları “Helena” ve “Mitchell” ses asistanları seçeneğiyle anlatılacak.

Apple, yapay zeka ile seslendirilen kitaplara Apple ibaresi ekleyecek

Bu tip yapay zeka sesli anlatımları, özellikle maddi zorluklar içerisindeki küçük bağımsız yazarlara büyük oranda yardımcı olacağı belirtiliyor. Yapay zeka bünyesinde oluşturulan sesli kitaplarda “Apple Books Tarafından Anlatılmıştır” ifadesi yer alacak ve bu sayede ses sanatçıları ile yapay zekanın anlatımı arasındaki fark belirtilecek.

apple books (2)

Apple tarafından öne sürülen bu desteğin şimdilik sadece İngilizce sesli kitaplar için sınırlanacağını belirtelim. Kitaplar, Ayrıca bir kitap İngilizce yazılmış olmasa bile, İngilizce desteğine yer vermesi gerekecek. Türkçe veya başka dillerin yapay zeka ile ses desteği kazanacağı bilgileri ise henüz belirsizliğini koruyor.

YouTube Music, mırıldanma özelliğini tanıttı YouTube Music, mırıldanma özelliğini tanıttı

Editör: Enes Sapmaz