Artık bir televizyon satın almak istediğimizde birçok farklı özelliğine dikkat etmek zorundayız. 'Android TV mi, Akıllı TV mi?' sorusu da bunların en başında geliyor. Bugünkü yazımızda 'Android TV nedir?' sorusuna odaklanacağız ve Akıllı TV'lerden farklarını  anlatacağız.

Android TV nedir?

"Android TV nedir?" sorusunun cevabını anlatmaya çalışalım. Android TV'ler ya da Android televizyonlar, isminden de anlaşılabileceği gibi Google'ın Android işletim sistemine sahip TV'lerdir. Yani yine akıllı televizyondurlar ancak tıpkı telefonunuzdaki gibi Android işletim sistemini kullanırlar. Kısaca Akıllı TV'ler başlığı altında gruplandırabileceğimiz özel Android işletim sistemiyle çalışan TV'lerdir.

Android TV'ler, Android işletim sistemine ait uygulama ve birçok servisin televizyonunuza dahil edilmiş halidir diyebiliriz. Android TV'leri tıpkı telefonunuz gibi kullanabilirsiniz. Oyun oynamak, dizi izlemek, internette gezmek gibi birçok şeyi yapabilirsiniz. Tabii bunlar Android TV'nizin donanım özelliklerine bağlı olarak değişir.

Google'ın Play Store marketi üzerinden Youtube, Netflix, FILMBOX Live, Prime Video, Netflix, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go, Facebook ve daha birçok uygulamayı Android TV'nize yükleyebilirsiniz. Bunun dışında diğer Android cihazlarınız (telefon, tablet) vasıtasıyla Android TV'yi kontrol etme şansına da sahipsiniz.

Yani kısacası Akıllı TV'lerden daha ekstra özelliklere sahip olan Android TV'ler, sizlere daha geniş bir özgürlük alanı sunar.

android-tv-2

Android TV'nin avantajları neler?

Android TV satın aldığınızda Google'ın Android işletim sistemindeki neredeyse tüm özellikleri (Android  versiyonuna ve cihazın donanımına bağlı olarak değişebilir) kullanabilirsiniz. Yani Android TV avantajları diğer akıllı TV'lere göre daha fazladır. Buna örnek vermek gerekirse Google'ın Sesli Asistan'ı sayesinde Android TV'nizi sesinizle kontrol edebilirsiniz. 

Günümüzde birçok uygulama Android ve iOS işletim sistemlerine uygun olarak üretildiği için, Android TV'nizin Google Play mağazasında 10 binlerce uygulama sizi bekliyor olacak. Diğer Akıllı TV'ler gibi TV'nin kullandığı sisteme özel bir uygulama beklemek zorunda kalmazsınız.

androidtv

HDMI televizyona bağlanmıyor mu? HDMI problemini çözmenin 6 yolu HDMI televizyona bağlanmıyor mu? HDMI problemini çözmenin 6 yolu

Bunun dışında Android işletim sisteminin getirdiği özelleştirme seçenekleri sayesinde Android TV'nizin ayarlarını daha detaylı olarak yapabilirsiniz. Ayrıca mağazaya bağlı kalmadan internet üzerinden indirdiğiniz ya da USB Flash bellek yardımıyla TV'ye APK dosyalarını kurabilirsiniz. Chromecast özelliği de sunan bu işletim sisteminde akıllı telefon ve tabletinizden görüntü aktarımı yapabilir, kumanda olarak da kullanabilirsiniz.

Klasik akıllı TV'lerde daha az uygulama bulunur ve daha az güncelleme alır. Bu nedenle uygulama çeşitliliği açısında ve güncellik açısından Android TV'ler daha avantajlıdır.

Android TV'nin arayüzü yepyeni görünümüne kavuştu Android TV'nin arayüzü yepyeni görünümüne kavuştu

Editör: Burak Karahan