Konu korku filmleri olunca, hayaletler, cinler, zombiler ve şeytanlarla ilgili olan filmler oldukça fazla. Bu tip filmleri izledikten sonra normal bir şekilde hayatınıza dönüyorsunuz. Çünkü hayaletler ya da zombiler gerçek olmadığı için sizi incitemez değil mi? Peki psikolojik gerilim filmleri? Ev baskınları? İntikam almak için gelen eski sevgililer? Bu tip filmleri izledikten sonra etkisini uzun süre üzerinizde hissedersiniz. Çünkü bu tip şeyler gerçek hayatta da yaşanabilecek durumlar.

İşte sizin için seçtiğimiz, “Gerçek hayatta da yaşanabilecek” (Filmlerdeki kadar kapsamlı olmasa da) 13 korku filmi.

Not: Listede, tarihte yaşanmış olaylardan alınarak çekilen filmlere yer verilmemeye çalışıldı.

1- The Watcher (2016)

Emma ( Erin Cahill ) ve Noah ( Edi Gathegi ) yeni bir başlangıç yapmak için önceki kiracının öldüğü bir ev satın aldıktan sonra Los Angeles'a taşınırlar . Emma ve Noah taşınırken komşuları Jeanne ( Denise Crosby ) ve zihinsel engelli oğlu Mikey ( Riley Baron ) ve caddenin karşısındaki çift Reggie ( Kevin Daniels ) ve Amanda ( Tracie Thoms ) ile tanışırlar ve arkadaş olurlar. Kısa süre sonra Emma ve Noah, kendilerine "Kuzgun" diyen gizemli bir kişiden evden ayrılmalarını talep eden tehdit mektupları almaya başlarlar. Emma halüsinasyonlar görmeye başlar.

2- Ma

Ma, orta yaşlarındaki bir kadın ile arkadaşlık kuran bir grup gencin başlarına gelen olayları konu ediyor. Ohio’da yaşayan Sue Ann, kendi dünyasında yaşayan, orta yaşlardaki yalnız bir kadındır. Sue,bir gün kasabaya yakın zamanda taşınmış olan Maggie adında bir kız ve onun arkadaşları ile tanışır. Aileleri ile birlikte yaşayan gençler, üzerlerindeki baskıdan fazlasıyla bunalmıştır. Tam da bu sırada evinde büyük bir parti düzenleyen Sue, gençlerin de aralarına katılmasını ister. Bu davet Maggie ve arkadaşları için kaçırılmayacak bir fırsattır. Gençler, başlarına geleceklerden bihaber, partide Sue ile birlikte gönüllerince eğlenir. Sue ile tanıştıkları için kendilerini şanslı hisseden gençler, zaman geçtikçe bir takım tuhaf şeyler yaşamaya başlar. Sue’nun gösterdiği yakınlık, bir süre sonra takıntılı bir hal almaya başlayınca, gençler kendilerini büyük bir girdabın içerisinde bulur.

3- Contagion (2011)

Küresel bir salgının başlangıcını ve toplumun çöküşünü konu alan bu film son zamanlarda tekrar popüler olmaya başladı. Neden acaba?

4- Hush (2016)

İşitme engelli olan ve ormanda tek başına yaşayan bir yazar. Tek sorun, düşündüğü kadar yalnız olmaması…

5- The Strangers (2008)

Yönetmen Bryan Bertino'nun, çocukluğunda yaşadığı ve etkisinden çıkamadığı bir olayı senaryolaştırarak beyaz perdeye aktardığı bu filmde, Kristin McKay ve James Hoyt adındaki çiftin travması anlatılıyor. McKay ve Hoyt bir dostlarının düğününe katılırlar. Dönüşte, James’in ailesinin yazlık evinde bir gece geçirmeyi planlamaktadırlar. Romantik başlayan geceleri, kimliği belirsiz üç kişinin ortaya çıkması ve hayatlarını bir cehenneme çevirmesiyle devam edecektir. Güvenli sandıkları evleri, bu maskeli yabancılar tarafından terör ortamına çevrilirken, güzelliği dillere destan Liv Tyler gözlere hitap ediyor. Sanatçının bu tip bir gerilim filminde ilk kez yeraldığını da belirtelim.

6- The Silence of the Lambs (1991) - Kuzuların Sessizliği

 

Psikolojik korku denince bu klasiği eklemeden olmazdı. Jodie Foster, kadın kurbanlarının derisini yüzen bir seri katilin zihnine girmek için hapsedilmiş, zeki, yamyam Dr. Hannibal Lecter'ın (Anthony Hopkins) tavsiyesini arayan genç bir FBI stajyeri Clarice Starling rolünde. Lecter ailesini suçlamak istemem ama birinin adını Hannibal koyduktan sonra ne bekliyorlardı acaba?

John Wick 5'in çekimleri başladı! John Wick 5'in çekimleri başladı!

7- The Visit (2015)

Ziyaret, iki küçük kardeşin uzak bir çiftlikte yaşayan büyükanne ve büyükbabasının yanına bir haftalığına ziyarete gitmelerinin öyküsünü işliyor. Çocuklar çiftlik evine vardıklarında, büyüklerin son derece rahatsız edici bir olaya dahil olduklarını fark ederler; eve geri dönmeyi istedikleri anda ise kaçma şansları kalmamıştır...

8- Compliance (2012)

Oldukça yoğun bir fast-food restoranında yöneticilik yapan Sandra, otuzlu yaşların ortasında kendi halinde bir kadındır. Bu kalabalık müessesede tüm işleri tek başına yürüten stresli kadın bir gün bir polis memuru tarafından aranır. Telefondaki memur ona restoran çalışanlarından biri olan Becky isimli kadının, müşterilerden birinin parasını çaldığını, bu yüzden de onu yakalaması gerektiğini söyler. Polis memurunun söylediklerine harfiyen itaat eden Sandra, telefondaki ses hangi hamleyi uygun görürse o şekilde ilerleyecek, adım adım korkutucu bir tablonun içerisine doğru sürüklenecektir. Gerçek bir hikayeden ilham alınarak çekilen filmin yönetmen koltuğunda, ilk uzun metrajı Great World of Sound ile ismini belirli çevrelere duyuran genç yönetmen Craig Zobel bulunuyor.

9- Open Water (2003)

1998 yılında tüplü bir dalış gurubuyla dalışa giden ve yanlışlıkla köpek balığı istilasına uğramış sularda unutulan Tom ve Eileen Lonergan’ın gerçek hikayesine dayanıyor.

10- Requiem for a Dream (2000)

Sara Goldfarb, TV bağımlısı dul bir kadındır. Oğlu Harry ise kız arkadaşı Marion ve uyuşturucu dağıtıcısı Tyrone''la takılan madde bağımlısı bir çocuktur. Sara, bir TV şovuna çıkmaya hak kazanır ve çok heyecanlanır. Ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek için kilo vermeye çalışır ve diyet haplarından kullanmaya başlar. Diğer yandan Harry ve arkadaşları tam gaz eroin ve kokain almaya devam eder. Bu bağımlılıklar zamanla aileyi bir felakete sürükleyecektir. Tanınmış yazar Hubert Selby Jr.''ın romanından, Daren Aronofsky ve yazarın kendisi tarafından uyarlanan bu başyapıt, şiirsel anlatımı ve üstün görselliğiyle izleyenleri derinden etkiliyor ve adeta büyülüyor. Not: Film oldukça rahatsız edici sahneler içermektedir.

11- Vacancy (2007)

Uzak bir moteldeki bir çift, televizyonda düşük bütçeli slasher filmlerle vakit öldürür, ancak ekrandaki rahatsız edici görüntülerin kaldıkları odada kaydedildiğini keşfederler. Artık bir motelde kalırken iki kez düşünürsünüz…

12- Black Water (2007)

Hamile bir kadın, erkek arkadaşı ve kız kardeşi, katil bir timsah tarafından terörize edildikleri bir mangrov bataklığında tekne turuna çıkarlar.

13- Scream

Bir lise öğrencisi olan Casey tuhaf bir telefon alır. Telefonun öteki ucundaki sesi tanımamaktadır. Bir süre sonra yaşanan bir cinayet üzerine polis ve medya olayın üzerine gitmeye başlar. ‘Hayalet surat’ adı verilen bir katil, çevresinde gördüğü gençleri birer birer öldürmektedir. Korku filmlerinin belli klişelerle örüldüğünü düşünen bir grup genç ise, naklen yaşadıkları bir korku filminin içerisinde hayatta kalmaya çalışacaktır. Katille bir kedi-fare oyununa tutuşacaklardır. Wes Craven’ın kendi filmografisiyle ve korku türüyle inceden alay ettiği ancak buna müteakip korkutmayı da başardığı filminin başrollerinde Drew Barrymore, Roger Jackson ve Neve Campbell gibi oyuncuları görmek mümkün.

Editör: Megabayt Haber