YouTube, Tesla sürücülerinin otomobilin 'Tam Kendi Kendine Sürüş' (FSD) özelliklerini, yürüyen veya yolda duran çocuklar için otomatik olarak durmasını sağlayıp sağlamayacağını belirlemek için kendi kendine güvenlik testleri yapan kişilerin bir videosunu kaldırdı.

Tesla'yı otopilotta çocukları üzerinde test etti

"Tesla Full Self Driving Beta gerçekten çocukları eziyor mu?" başlıklı video, Whole Mars Catalog'un YouTube kanalında yayınlandı. Tesla'nın sahibi ve yatırımcısı Tad Park'ın Tesla'nın FSD özelliğini kendi çocukları üzerinde test etmesini içeren videoda Park, Tesla Model 3'ü yolda duran çocuklarından birine doğru sürdü ve ardından diğer çocuğu karşıdan karşıya geçerken FSD'yi tekrar denedi. Ancak video sırasında araç her iki seferde de çocuklara çarpmadan durdu.

YouTube'un destek sayfasında belirtildiği üzere, "tehlikeli gösteriler veya şakalar" dahil "küçüklerin duygusal ve fiziksel sağlığını tehlikeye atan" içeriklere karşı belirli kurallar yer alıyor.

tesla otopilot (2)

YouTube, bu tür videoların platformda yer bulamayacağını söyledi

YouTube sözcüsü Ivy Choi, videonun zararlı ve tehlikeli içeriğe yönelik politikalarını ihlal ettiğini ve platformda "küçüklerin tehlikeli faaliyetlere katıldığını gösteren veya küçükleri tehlikeli faaliyetlere teşvik eden içeriğe izin vermediğini" söyledi. Choi, bunun sonucunda videoyu platformdan kaldırmaya karar verdiğini söyledi.

Park, kaldırılan video sırasında “FSD beta sürümünü daha önce denedim ve çocuklarımın hayatına onlarla güvenirdim” diyor. Ayrıca verdiği bir demeçte Park, arabanın asla saatte 12 kilometreden fazla yol almadığını söyledi.

"Bu yüzden, çocuklarımı algılayacağından çok eminim ve ayrıca her an fren yapabilmem için direksiyonun kontrolü bendeydi"

tesla otopilot (1)-1

Video, 18 Ağustos itibariyle YouTube'da 60.000'den fazla izlenme aldı. Ayrıca Twitter'da yayınlanan bu video hala izlenebilir durumda.

Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı... Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı...

YouTube'dan kaldırılan videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz