Viyana Teknoloji Üniversitesi (TU Wien) ve Rennes Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Wi-Fi sinyallerinin duvarlardan daha etkili bir şekilde geçmesine izin veren yeni bir yöntem keşfetti. Bu gelişme, ev geniş bant bağlantısını ve 6G'yi çok daha etkili bir araca dönüştürebilir.

Şu anda, Wi-Fi sinyallerinin menzillerini ve iletim kalitesini sınırlayan katı duvarlar bu sinyalleri yansıtıyor veya emiyor. Araştırmacılar, bu soruna bir çözüm olarak sağlam bir duvara yansıma önleyici görünmez bir yapıyı "hesaplayan" ve sinyalin bozulmadan geçmesine izin veren bir yöntem geliştirdiler.

TU Wien'deki Teorik Fizik Enstitüsü profesörü Stefan Rotter, “Bunu gözlüğünüzdeki yansıma önleyici kaplamaya benzer bir şey gibi düşünebilirsiniz” dedi ve devam etti: "Gözlüklerin yüzeyine fazladan bir katman eklenir, bu da ışık dalgalarının gözlerinize eskisinden daha iyi ulaşmasını sağlar - yansıma azalır."

improve-wifi-signal-upstairs

Araştırmacılar makalelerinde, oturma odası gibi zorlu bir ortamı taklit etmek için tasarlanmış karmaşık, düzensiz bir engeller labirentinden mikrodalgaların gönderildiği başarılı bir deneyin ana hatlarını anlatıyor. Daha sonra eşleşen bir yansıma önleyici yapı hesaplanıyor ve sinyallerin yansıması neredeyse tamamen ortadan kaldırılıyor.

TU Wien'den yayının başyazarı Michael Horodynski, "İlk olarak, ortam aracılığıyla belirli dalgalar göndermeniz ve bu dalgaların malzeme tarafından tam olarak hangi şekilde yansıdığını ölçmeniz gerekir" diyor ve ekliyor:

DNA verileri manipüle edilebilecek! Dijital verileri DNA'da saklamak istiyorlar DNA verileri manipüle edilebilecek! Dijital verileri DNA'da saklamak istiyorlar

"Bu bilginin, dalgaları karmaşık bir şekilde dağıtan herhangi bir ortam için karşılık gelen bir dengeleyici yapıyı hesaplamak için kullanılabileceğini gösterebildik, böylece her iki ortamın kombinasyonu dalgaların tamamen geçmesine izin verir. Bunun anahtarı, bu yansıma önleyici katmanın tam şeklini hesaplamak için geliştirdiğimiz matematiksel bir yöntemdir.”

Araştırmacılar, hesaplamaların herhangi bir yansımayı önleyen ve hatta yeni nesil mobil bağlantı için etkileri olabilecek bir kaplama oluşturabileceği konusunda oldukça iyimser gözüküyor. Makale, dalga dinamiğinin ve dalga saçılımının 6G'de önemli bir rol oynayacağını ve sinyaller için gereken yoğunluğu azaltacağını öne sürüyor.