Akıllı telefondan, ampüle kadar her türlü teknolojik ürünü üreten Çinli dev firma Xiaomi, artık otomotiv sektörüne de giriş yapmak için hazırlanıyor. Şirketin 2024 yılının ilk çeyreğinde seri üretime başlayacağı otomobili ilk kez kameralara yakalandı. Xiaomi'nin lidar sensörleriyle sürücüsüz deneyim sunacağı elektrikli aracı, Tesla ve diğer elektrikli araç üreticileriyle rekabet edecek düzeyde kaliteli olacak.

32

Çin'in sosyal medya ağı Weibo'da ortaya çıkan görüntülerde Xiaomi'nin elektrikli otomobilini ilk kez kanlı canlı olarak gördük. Tavanında büyük bir lidar sensörü bulunan otomobil genel olarak şık bir sedan otomobil diyebileceğimiz bir tasarıma sahip. Test otomobili olan bu araç ilerleyen tarihlerde muhtemelen daha çok değişkenlik gösterecektir.

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor

Ayrıca  Xiaomi’nin aracı yalnızca Lidar sensörlerini ve diğer otonom sürüş teknolojilerini test etmek için kullanıyor olması ihtimali de var.

Xiaomi sene başında otomotiv sektörüne, 10 yılda yaklaşık 1.5 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.Şirketin CEO’su Lei Jun, yeni akıllı elektrikli araç işinin başındaki isim olacak.

asd

Yılda 300 bin otomobil üretecek

Xiaomi'nin yeni açacağı fabrika yılda 300 bin otomobil üretecek ve 2024 yılında bu seri üretime başlayacak. İki aşamalı olarak inşa edilecek tesis, Xiaomi’nin otomobil biriminin genel merkezini ve Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ndeki satış ve araştırma ofislerini içerecek. Xiaomi, akıllı telefon mağazalarında elektrikli otomobil satışları da yapmayı planlıyor.

Editör: Burak Karahan