Ezra Miller, DC evreninde istenmiyor! Ezra Miller, DC evreninde istenmiyor!
Twitter satın alma anlaşması Mayıs ayından bu yana askıda. Peki Elon Musk şirketi satın alma işlemini gerçekleştirecek mi? İşte detaylar... Twitter anlaşması kapsamında bot/spam hesapların sayısını içeren raporları isteyen Elon Musk, geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığıyla şirketten bilgi almak amacıyla mektup göndermişti. Son olarak bu olayın üzerine Twitter, spam ve bot kullanıcılar hakkında bilgi içeren raporu bu hafta içerisinde Elon Musk'a ileteceğini belirtti.

Twitter, veri tabanını en sonunda veriyor

The Washington Post'un haberine göre şirket, milyarder iş adamı Musk'a 500 milyondan fazla tweet içeren dahili bir veritabanı olan 'Firehose'a erişim vermeyi planlıyor. Tesla CEO'suna verilecek bu veritabanı Twitter'da her an neler olup bittiğini gerçek zamanlı olarak kaydını temsil etmenin yanı sıra cihaz verilerini ve platforma erişen hesaplarla ilgili bilgileri de içereceği söyleniyor. Twitter, Nisan ayında 44 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul ettikten sonra, Elon Musk Mayıs ayında sahte hesaplarla ilgili endişeleri nedeniyle anlaşmanın "geçici olarak askıya alındığını" duyurmuştu. Twitter, sürekli olarak botların günlük kullanıcılarının yüzde beşinden daha azını temsil ettiğini iddia etmesine rağmen, Musk, satın alma işlemine ilerlemeden önce bu verileri onaylamak istediğini belirtiyor. Pazartesi günü Musk, şirketi sahte hesaplar hakkında yeterli bilgiyi sağlamamak nedeniyle ve "maddi ihlali" yapmakla suçladı. O sırada ise Twitter, işlemleri tamamlamak adına Musk ile "işbirliği içinde bilgi paylaşmaya devam edeceğini" söyledi. The Post gazetesine Pazartesi günü yaptığı açıklamada şirket, "Bu anlaşmanın tüm hissedarların çıkarına olduğuna inanıyoruz. İşlemi kapatmayı ve birleşme sözleşmesini kararlaştırılan fiyat ve şartlarda yürürlüğe koymayı amaçlıyoruz." dedi.

Elon Musk, anlaşmayı feshedebilir mi?

Bir aydan kısa bir süre önce imzaladığı anlaşmada Elon MuskTwitter‘daki spam bot problemleri hakkında şikayetlerde bulunarak haftalar harcadı. Ardından Musk, botlarla ile ilgili endişeleri nedeniyle anlaşmanın beklemeye alındığını tweetledi ve Twitter‘ın spam sayımları doğruluğunu sağlayana kadar anlaşmada ileriye gidemeyeceğini söyledi.

Avukatı açıklama yaptı

Avukat Mike Ringler yaptığı açıklamalarda, “Twitter’ın bugüne kadarki davranışı, şirketin birleşme sözleşmesi kapsamındaki bilgi haklarına aktif olarak Bay Musk’a karşı direndiğine ve engellediğine inanıyoruz. Bu, Twitter‘ın birleşme sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir maddi ihlalidir ve Bay Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan tüm haklara sahiptir.” dedi. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.