Sosyal medyayı yakından takip ediyorsanız, kesinlikle bir Twitter hesabınız vardır. Twitter, kullanıcılar için gündemi takip etme ve görüşlerini paylaşmaya yarayan bir sosyal medya uygulamasıdır. 211 milyon aktif kullanıcı sayısıyla en popüler sosyal medyalar arasında duruyor. Tabi bu kadar popüler bir uygulamada bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Telefon şarj olurken neden çok ısınır? Telefon şarj olurken neden çok ısınır?

Twitter hesabınız bazı kişiler veya gruplar tarafından ele geçirilmeye çalışılabilir. Sizin özel bilgilerinize veya hesabınızı kullanarak başka kullanıcıların bilgilerine ulaşmak istenebilir. Peki, bu durumumdan nasıl kurtuluruz? Twitter’ın iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) sayesinde sizden habersiz hesabınıza giriş yapmaya çalışan veya hesabınızı çalmaya çalışan kötü niyetli kişilerden korunabilirsiniz. Siz de hesabını güvence altına almak istiyorsanız, haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

Twitter, güvenlik ihlalleri ile karşılaşmamanız için iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanıcılara sunmuştur. Bu güvenlik özelliği sayesinde hesaplarınız daha güvende olur ve üçüncü kişilerin eline geçmesi neredeyse imkansız hale gelir.

İki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile Twitter’a giriş yaparken sizden ek olarak bir kod, metin mesajı veya güvenlik anahtarı isteyebilir. Bu sayede hesabınıza girişiniz daha güvenli olur.

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır?

  • Twitter uygulamanızı açın ve profil resminize tıklayın.

ea66b47b-77b8-4db6-98fc-1fef9dc37d1b

  • Açılan pencerede “Ayarlar ve gizlilik”e dokunun.

2b7d1756-86b9-4dfe-8ca0-df8004cb7c57

  • Karşınıza gelen sayfada “Güvenlik ve hesap erişimi” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​b9bcdee8-2b46-4134-b4a6-673b51fafe8e-1

  • “Güvenlik”e dokunun.

​​​​​​​18ea4a7f-d5c5-46b6-8e77-eaf027fb262a

  • “İki faktörlü kimlik doğrulaması”na dokunun.

​​​​​​​Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır?

  • Karşınıza gelen alanda hangi iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için yanında bulunan anahtarı açın ve gerekli işlemleri tamamlayın.​​​​​​​

​​​​​​​Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır?

Metin mesajı:

Metin mesajı ile iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanmak isterseniz, hesabınıza girişte telefon numaranıza mesaj ile bir kod gelecektir. Bu kod ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Yedek bir kod da bu alanda size verilecektir saklamayı unutmayın. Ayrıca hatırlatmakta fayda var telefon numaranız hesabınıza ekli değil ise bu özelliği kullanamazsınız. Bu neden ile telefon numaranızı hesabınıza tanımlayın.

Metin mesajı

Kimlik doğrulama uygulaması:

Bir uygulama yardımı ile iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanmak isterseniz, hesabınıza giriş yaparken ek bir uygulama yardımı ile size bir kod verilecektir. Bu kod ile hesabınıza güvenle girebilirsiniz.

Kimlik doğrulama uygulaması

Güvenlik anahtarı:

Bir donanım, NFC veya bluetooth yardımı ile hesabınıza güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Güvenlik anahtarı

Editör: Engin Çepnioğlu