Bilgisayarınız izleniyor olabilir mi? Cihazınızın izlenip izlenmediğini öğrenmek için yapmanız gerekenler Bilgisayarınız izleniyor olabilir mi? Cihazınızın izlenip izlenmediğini öğrenmek için yapmanız gerekenler

Telefonu şarja taktığınızda telefonunuzun biraz ısınması gayet normal bir durumdur. Telefon bataryaları genellikle en az 2 yıl kullanım ömrüne sahiptir ve bundan bozulmaya başlarlar.

Telefon şarja takıldığında neden ısınır?

Telefonunuzun yanında verilmeyen düşük kaliteli bir telefon şarj cihazı kullanıyor olabilirsiniz. Bu şarj cihazları, pilinizi gereğinden az veya fazla şarj ediyor olabilir. Bu durum, pil ömrünüzde ve telefonunuzda ciddi hasarlara neden olabilir.

telefon şarj (1)-2

Ayrıca bu tip üçüncü taraf şarj adaptörleri telefonunuzun daha yavaş şarj olmasına ve pilin çabuk bitmesine neden olur. Ayrıca hızlı şarj teknolojisi, orijinal şarj cihazlarını kullanırken bile pili daha hızlı ısıtma eğilimindedir, ancak bu, gelişmiş şarj verimliliğinin bir yan etkisidir.

Telefon şarja takılıyken oyun oynamak 

CPU'yu oldukça telefon oyunları, çok fazla işlem gücü gerektirir ve telefonunuzda çok fazla ısı üretir. Bir oyun maratonunda veya hemen ardından telefonunuzu şarja takarsanız, telefonunuzun soğut-maya vakti olmadığı için ısınması da söz konusudur.

Dizi ve film izlemek

Netflix, Prime, Twitch ve diğer akış içeriklerini izlemek, CPU açısından ağır bir görevdir. Sürekli telefonunuzdan bir şeyler izliyorsanız cihazınız ağır yüklerde çalışıyor demektir. Böylece telefonunuz oldukça fazla ısı üretir.

Parlaklık ayarının hep açık olması

Telefon ekranları da telefonların ısınmasında önemli bir faktördür. Piyasadaki pek çok telefonda enerji tasarruflu ekranlar bulunmaz. Daha yüksek parlaklığa sahip bir telefon, ekranı parlaklığı azaltılmış olandan daha fazla ısıtır.

telefon şarj (1)-3

Arka plan güncellemeleri

Telefonunuzda otomatik yazılım ve uygulama güncellemelerini açmış olabilirsiniz. Telefonunuzu kilitlediğinizde bile bu güncellemeler arka planda çalışmaya devam eder. Sonunda telefonunuzda işlem gücü gerçekleştirerek cihazınızı ısıtırlar.

Güneş ışığı altında telefonu şarj etmek

Telefonunuzu güneş ışığına maruz bırakırsanız tüm ısıyı emer. Telefon, doğrudan ışık altındayken gerekli sıcaklığa kadar soğumaz. Bu nedenle, çalışma sıcaklığı zaten yeterince yüksekse bir telefonu şarj etmek iyi bir fikir değildir.

telefon şarj (1)

Kalın telefon kılıfları

Telefon bataryası şarj edilirken ısı üretir. Ancak, şirketler, bu ısıyı termal dağılım yoluyla dışarı atmak için telefonlar tasarlarlar. Cihazınızı bir telefon kılıfıyla kapatırsanız, tüm ısıyı düzgün bir şekilde dışarı atamaz. Bu da, cihazın ısınmasına neden olabilir.

Düşük kaliteli bataryalar

Telefon bataryasını değiştirdiyseniz ve piliniz telefon şirketinden satın alınmadıysa, pilin şarj edildiğinde ısındığını fark edebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz