Togg, resmi sosyal medya hesapları üzerinden “e-Nasıl Şarj Edilir Bu Elektrikli Otomobiller?” isimli bilgilendirici video paylaşımı yaptı. Önümüzdeki Şubat ayında satışa çıkacak olan 'elektrikli otomobil Togg C-SUV modeli, kaç saatte şarj oluyor ve yol menzili kaç kilometre' gibi şarj ve menzil hakkındaki önemli soruları yanıtladı. İşte Togg'un paylaşılan yeni detayları...

Togg, kaç saatte şarj olacak?

Togg dahil olmak üzere elektrikli otomobilleri şarj etmenin 3 farklı yöntemi bulunuyor. Bunlardan en mantıklı ve basit olanı, herhangi bir elektrikli aracı satın aldığınız zaman yanında sunulan veya sonradan da satın alabileceğiniz şarj kablosudur. Bu şarj yöntemi ile kablonun ucunu arabanın şarj soketine, diğer ucunu ise evinizdeki herhangi bir prize takarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

İkinci ve biraz maliyetli olan yöntem ise, evinize servisler aracığılı ile kurdurabileceğiniz, AVM ve otoparklarda sıkça rastlanan duvar tipi AC şarj istasyonu üzerinden normal prize kıyasla 4 ila 8 kat arası daha hızlı şekilde şarj etmek olacaktır.

trugo3

Bunların yanı sıra son olarak, Trugo, eŞarj ve ZES benzeri hızlı şarj istasyonları aracılığıyla üzerinden oldukça hızlı bir şekilde aracınızın bataryasını doldurabilirsiniz. Ancak, şehirler arası yolculuk yapmıycaksanız aracınızı evde şarj etmek diğerlerine oranla çok daha ucuza mal olacaktır.

Peki gelelim asıl sorumuza, 'Togg, kaç saatte şarj oluyor?

Togg’un 300+ km ve 500+ km menzil sunan 2 farklı batarya seçeneği mevcut olacak. Aracı evde prize taktığınız zaman 24 saatte 300 km menzil sunacak. Eğer düşük menzile sahip ucuz paketi satın aldıysanız Togg araçların bataryasını 24 saatte tamamen doldurabileceksiniz.

Ancak istasyonlara gitmek ve hızlı dolum yapmak istemeniz durumunda bir AC tipi duvar şarj istasyonu almanız gerekecek. Duvar şarj istasyonları sayesinde 3 ila 6 saat arası gibi normal prize kıyasla aracınızı 4 ila 8 kat arası daha hızlı şarj edebileceksiniz.

Yerli-Otomobil-TOGG-Tanitildi

Bunun yanı sıra Türkiye'de 600’den fazla noktada kurulumları devam eden ve aynı anda toplamda 2 bin aracı şarj kapasitesi olan Trugo istasyonlarını kullanırsanız 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde 300 km menzillik şarj edebileceksiniz.

500 kilometre üzeri menzile sahip olan batarya paketi için ise bu aktarılan veriler daha farklı olacak. Örnek olarak, 25 dakikalık Trugo DC şarj istasyonu kullanımı durumunda Togg bataryaları yüzde 20’den yüzde 80’e kadar yaklaşık olarak yüzde 60’lık bir dolum gerçekleştirebilecek.

Togg tarafından paylaşılan bilgilendirici videoyu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz