71 yaşındaki albatros Wisdom, 24 Kasım'da üreme alanına döndüğünde 60 yıllık eşini orada göremedi. Tipik olarak albatroslarda erkekler dişilerden daha erken üreme alanına döner. Wisdom'ın eşi 2 yıldır ortalarda yok ve vefat etmiş olabileceğinden şüpheleniliyor.

Wisdom isimli Laysan albatrosu, en az 71 yaşındadır ve bu kuşlar 5 yaşına kadar neredeyse hiç üremezler. Kayıtlara geçen en yaşlı yabani kuş Wisdom, ilk kez 10 Aralık 1956'da Midway Atolü'nde (Mercdan adası) biyolog Chandler Robbins tarafından koruma kayıt altına alınmıştı. Bu albatroslar tipik olarak iki yılda bir ürerken, yaşamı boyunca 30-36 yumurta bıraktığı tahmin ediliyor. 

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi biyoloğu Dr Beth Flint geçen yıl yaptığı açıklamada " Wisdom'ın (Türkçesi Bilgelik anlamına geliyor) geri döndüğü her yıl, deniz kuşlarının ne kadar süre yaşayabildiği ve civciv yetiştirebildiği hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Geri dönüşü her yerdeki kuş severlere ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda bu zarif deniz kuşlarını ve gelecekte hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları yaşam alanlarını nasıl koruyabileceğimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor." dedi.

Bu albatroslar , dans etmek  ve bir eş bulmak için Kasım ayında Midway Atolü'ne geri döner ve yumurtalar Aralık ayı başlarında yumurtlanır. Daha sonra 65 günlük bir kuluçka dönemi yaşarlar ve çoğu civciv bir sonraki yılın Ocak veya Şubat aylarında yumurtadan çıkar. Wisdom'ın eşi Akeakamai, son iki üreme sezonunda Midway Atolü'ne gelmedi.

Wisdom-and-Akeakamai

Wisdom (sağda) ve eşi Akeakamai (solda)  - Fotoğraf 2015 yılından.

Midway Atolü ya da Midway Adaları, Kuzey Pasifik Okyanusunda, Hawaii takımadalarının kuzey-batısında bulunan atoldür ve albatroslar da dahil milyonlarca deniz kuşu için hayati derecede önemli bir yaşam alanıdır.

İklim değişikliği tehdidi daha fazla kara kaşlı albatrosun boşanmasına neden oluyor. Tek eşli olan albatroslar, iklim değişikliği nedeniyle aşırı stres ve kaygı yüzünden eşlerini terk edebiliyor. Bunun gibi boşanmalar, sosyal olarak tek eşli türlerin, kendileriyle partnerleri arasında bir kopukluk olduğu ortaya çıktığında başvurdukları bir şeydir. Bu, başarısız doğurganlık - yani yavru üretme yeteneği - veya sağlıksız civcivler olabilir. Ancak son dönemde iklim değişikliğinin etkisi nedeniyle hayvanların hem fiziksel hem de mental sağlığı etkilendiği için boşanma oranları da artıyor.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

Akeakamai'ye ne olduysa onun mirası, kendisinin ve Wisdom'ın çok sayıda civcivinin hayatları boyunca devam edecek. 

Editör: Burak Karahan