OPPO, yeni çıkaracağı yuvarlanabilir ekranlı telefonu X 2021 için geliştirdiği temassız şarj teknolojisini duyurdu. Manyetik rezonanstan faydalanan ve telefonun belirli bir yakınlığa gelmesi durumunda kullanılabilen teknoloji, Xiaomi’nin benzer teknolojisinden çok daha farklı görünüyor. OPPO temassız şarj teknolojisi neyi vadediyor? Detaylar haberimizde…

Son yıllarda revaçta olan OPPO, bir süredir ‘’X 2021’’ olarak adlandırdığı yuvarlanabilir ekranlı telefonuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. OPPO’nun paylaştığı video aracılığıyla neredeyse her detayı gün yüzüne çıkan modelle ilgili çıkış tarihi bilinmiyor. Fakat şirket, bu telefonun lansmanının yaklaştığını ilan etti. OPPO şirketinin bu telefonla ilgili son hamlesi ise temassız şarj teknolojisi oldu.

Xiaomi’nin temassız şarj teknolojisi, temassız şarj için geliştirilen bir aparat yardımıyla sağlanıyor ve Xiaomi cihazlarını belirli bir alan içerisinde şarj edebiliyor. Son günlerde OPPO da buna benzer bir teknoloji ile karşımıza çıktı. Fakat OPPO’nun teknolojisi, Xiaomi’ninkine nazaran daha az gelişmiş gibi görünüyor. 

OPPO’nun teknolojisini en basit şekilde anlatmak gerekirse, OPPO X 2021 modeline sahip bir kullanıcı, telefonunu temassız şarj standına yaklaştırdığında, telefon otomatik olarak kablosuz bir şekilde şarj oluyor. Ancak bu teknolojinin sunduğu uzaklıktaki alanın dışına çıkıldığında telefon şarj olmayı bırakıyor. Manyetik rezonanstan faydalanan teknoloji, Xiaomi’de olduğu kadar geniş kaplama alanlarında kullanma imkanını ne yazık ki sunmuyor. Fakat bu konuda daha detaylı açıklama yapılması beklenmekte. 

OPPO’nun temassız şarj teknolojisinin kaç watta kadar destek verdiği henüz bilinmiyor. Ancak popüler bir sızıntı kaynağı olan Digital Chat Station’a göre bu teknoloji, en fazla 7,5 watta ulaşacak şekilde dizayn edilmiş. 

OKUYUN  Xiaomi katlanabilir telefonu Mi Mix Fold'u tanıttı! İşte fiyatı ve özellikleri...