Apple 2 Şubatta Beta olarak sunduğu iOS 14.5 güncellemesi sayesinde, Apple Watch modelleri artık iPhone’un kilidini açabilecek.

Ülkemizi ve dünyayı ele geçiren korona yüzünden artık yüzümüzden maskeyi çıkarmaz olduk. Bu maskeler yüzümüzdeyken İPhone’umuzun kilidini Face ID ile açamaz olduk. Bu sorun artık herkesin sıkça karılaştığı bir sorun haline gelmişti. Apple öncesinde bu sorun için geçici bir çözüm üretmişti. Fakat bu çözümün süreci hızlansa da telefonunuza giriş yapabilmek için gün boyunca sürekli şifrenizi girmeniz gerekiyordu.

Artık Apple, maske ve yüz tanıma sorunlarını Apple Watch modeli aracılığıyla çözmeyi umarak daha kalıcı bir çözüme sahip. Pocket-lint raporuna göre Apple, şubat ayının başından itibaren Beta olarak sağlanan iOS 14.5 güncellemesinin Apple Watch modeli kullanılarak iPhone’un kilidinin açılmasına izin verecek. Apple, bir süredir Mac modelleri için benzer teknolojiler sağlamıştır. Paylaşılan bilgilere göre bu özellik, iOS 14.5 güncellemesi ile iPhone için tanıtıldı. Kısacası iPhone, yakındaki Apple Watch’u algılayacak, kullanıcısının kimliğini doğrulayacak ve kilidini açacaktır.

İPhone’un kilidini açtıktan sonra Apple Watch titrer, böylece kilidinin açık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tabii bunu yapmak için Apple Watch’un kilidinin açık ve telefona yakın olması gerekiyor. Bu olay sayesinde iPhone kullanıcılarının gün boyunca şifre girmesine gerek kalmayacak. Bu özelliğin Apple Pay ile kullanılabileceğini de ekleyelim. Birkaç yıl önce parmak izi sensörünü kullanmayı bırakan ve Face ID ile yüz tanıma hizmeti vermeye başlayan iPhone serisi, yine bir parmak izi sensörü sunabilir. Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği iPhone modellerinde parmak izinin geri dönmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

OKUYUN  Samsung Galaxy Tab S8 serisinin özellikleri ortaya çıktı