Çoğu Android telefon kullanıcısı bu özellikleri bilmiyor! Ancak bu bilinmeyen özellikler size çok faydalı olacak. İşte Android telefonların bilinmeyen özellikleri…

1- Telefonlarınızı birbirlerine tokuşturarak uygulama, dosya ve kişi paylaşabilirsiniz

Android telefonunuzda bulunan Beam özelliği sayesinde telefonunuzdaki verileri cihazları birbirine tokuşturarak taşıyabilirsiniz. İstediğiniz dosyayı paylaşabilmek için her iki cihazın da NFC özelliğini aktifleştirin. Sonra ilk önce ayarlara sonra diğer yazan yere daha sonrasında da NFC yazan yere basmanız gerekiyor. Daha sonra paylaşmak istediğiniz dosya ekranınızda açıkken cihazları tokuşturun ve gönderin.

2- Hızlı mesaj yazabilmek için klavyenin üzerinde parmağınızı gezdirebilirsiniz

Google Klavye ve çoğu klavye uygulamasında bulunan bu pratik özellik sayesinde mesajlarınızı daha hızlı yazabilirsiniz. Üstelik bu özelliği kullanmak çok kolaydır.

3- Telefonunuzdaki yüz tanıma kilidi ile güvenlik sağlayın

Bu kilit özelliği her android cihazda bulunmasa da Samsung gibi çok satılan markaların birçok cihazında bulunuyor. Sonrasında yapacağınız şey cihazınıza fotoğrafınızı tanımlamak kalıyor. Bu özelliği harekete geçirmek için ilk önce cihazınızda ayalara sonra güvenliğe sonrasında ekran kilidi yazan yere basın. En son olarak yüz tanıma adımarını takip ederek bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.

4- Ekran götüntüsü almak

Android işletim sistemli telefonunuzu kullanırken istediğiniz zaman ekran görüntüsü alabilirsiniz. Whatsapp, oyunlar veya herhangi bir uygulamanın ekran görüntülerini almak için tek yapmanız gereken 2 veya 3 tuşa aynı anda basmak. Ekran görüntüsü alabilmek için bazı adımları takip etmeniz gerekiyor. Bu adımlar cihazdan cihaza farklılık göstersene genel olarak aşağıda belirttiğimiz kombinasyonlarla ekran görüntüsü alınabilir.
– Power + Ses Azaltma
– Home + Power + Ses Açma
– Home + Power

5- Avucunuzla bir hareketle telefonunuzu sessize almak veya ekran görüntüsü almak mümkün

Bu özellik Samsung marka bir akıllı telefona sahipseniz gerçekleştirilebilir. Telefonunuza gelen çağrıyı sessize alabilmek, ekran görüntüsü alabilmek ve daha birçok işlemi yapmak için aşağıda belirttiğimiz adımları takip etmeniz gerekmektedir. İlk olarak ayarlara girip sonrasında hareketler ve işaretler yazan yerdeki adımları takip edin en sonunda bu eğlenceli ve pratik özellik aktifleşecektir.

OKUYUN  Android uygulamalarında çökme sorunu nasıl düzeltilir? İşte detaylar...

6- Seçtiğiniz fotoğraf ve videolarınızı kolayca slayt veya film haline getirin

Her Android cihazda bulunan (yoksa Google+ yüklemeniz gerek) fotoğraflar uygulaması sayesinde fotoğraflarınızı veya videolarınızı kolayca bir slayta dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz efekt ve müzik ekleyebileceğiniz bu özellik sayesinde sosyal medyalarınızda yapacağınız paylaşımlarınız daha dikkat çekici ve eğlenceli olacak.

7- Telefonunuzdaki bütün renkleri ters çevirin

Genellikle engellilerin kullandığı bu güzel özelliği aktif etmek için ilk önce ayarlara giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında erişebilirliğe girmeniz daha sonra da renkleri ters çevir adımlarını takip etmelisiniz. Bu adımlar sayesinde bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.