KG Group tarafından satın alınan Güney Koreli otomotiv şirketi SsangYong'un ismi değişiyor.

Yeni isim 'KG Mobility' olacak

SsangYong'un yeni isminin KG Mobility olması bekleniyor ve otomobillerin üzerinde de KG logosu yer alacak. 

KG Group Yönetim Kurulu Başkanı Kwak Jae-Sun, isim değişikliği konusuyla ilgili "SsangYong Motor ismi iyi anılarla dolu bir hayran kitlesine sahip ama aynı zamanda kötü bir kötü bir imajı da var" diyerek isim değişikliğinin nedeninin 'kötü imaj' olduğunu da ifade etti.

ssangyong-torres

İsim değişikliğinin yapılması için 2023 Mart ayında yapılacak toplantıda hissedarların bu öneriyi kabul etmesi gerekiyor. Eğer hissedarlardan onay çıkarsa markanın logosu ve kurumsal kimliği dahil tüm pazarlama süreci tepeden tırnağa değişecek. Zorlu süreçle ilgili konuşan Kwak, "Sadece ismin sonundaki 'Motor' kelimesini de değiştirebilirdik fakat biz daha köklü bir değişim planlıyoruz" dedi.

36 yıldır SsangYong ismi kullanılıyordu

SsangYong markasının ismi Korece'de "ikiz ejder" anlamına geliyor ve 36 yıldır marka tarafından kullanılıyor. Yani markanın uzun bir geçmişi var ve bu süreç oldukça zor olacak. KG Group, SsangYong'u bir otomotiv üreticisinden ziyade mobilite şirketine dönüştürme hedefini yeni isimdeki 'Mobility' kelimesinden anlıyoruz.

Kore'nin en eski otomobil üreticisi olan SsangYong Motor, ilk olarak 1954 yılında Ha Dong-Hwan Motor atölyesi olarak başladı. Şirket, 1967 ile 1986 yılları arasında Shinjin Motor ve Dong-A Motor isimlerini kullandı. Artık feshedilmiş olan SsangYong Group satın alındığında 1986 yılında SsangYong Motor oldu. 

Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor... Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor...

Ssangyong rexton-1

O zamandan beri otomobil üreticisi, Korando ve Musso popüler hale geldikçe otomobil pazarında varlığını hissettirdi. SsangYong Motor'un daha önce 4 sahibi olmuştu.  Otomobil üreticisinin çalkantılı sahiplik geçmişine rağmen şirket, iyi bilinen Rexton, Tivoli ve Torres serileriyle SUV pazarındaki yerini korudu.

KG Group'un SsangYong Motor'u devralması, otomobil üreticisinin Aralık 2020'den bu yana yaklaşık 23 ay süren mahkeme kararıyla kurumsal rehabilitasyon sürecini tamamlamasına yardımcı oldu.

Editör: Burak Karahan