Bu hafta başında meydana gelen kazada, arabanın uçurumdaki kayalık bir alana çarptığı ve yetkililer, iki yetişkin ve iki çocuk yolcunun düşüşten sağ çıktıklarını keşfettiklerinde 'tamamen şok içinde kaldıklarını' söyledi.

San Francisco'nun 15 mil güneyinde bulunan Devil's Slide adlı uçurum kazalarıyla tanınıyor. California Fire'ın Bölgesi'nin tabur şefi Brian Pottenger, CNN'e verdiği demeçte, "O uçurumda gerçekleşen kazalar hiç nadir değildir. Uçurumdaki birçok kaza yapmış araca sürekli olarak müdahale ediyoruz" dedi.

tesla kaza (1)

Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı... Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı...

Kazadan kurtulan kişilerin hayatta kalmasının imkansız olduğu söylendi

"Nadir olan ise, bu tür bir kazada hayatta kalan çok fazla kişinin olmamasıdır."

Pottenger, dokuz yaşında bir erkek ve dört yaşında bir kız olan çocukların, sağlam kalan araba koltuklarına kemer ile sabitlendiğini açıkladı. Kaza sonrasında hastaneye götürülen tüm yolcuların bilinci yerindeydi."Araçtaki hasar, çarptığını ve ardından birkaç kez takla attığını gösteriyor" diye ekledi.

tesla kaza (3)

Çocuklar önce halatla araçtan çıkarılarak uçurumdan yukarı çıkarıldı, bu sırada helikopter daha sonra yetişkinleri düşen araçtan güvenli bir şekilde dışarı çıkardı. Kaza sonrasında, San Mateo Şerif Ofisi, yetişkinlerin "yaşamlarını tehdit etmeyen yaralar" aldığını ve çocukların "zarar görmediğini" açıklayan bir tweet attı.

Yolcular ilk müdaheler sonrasında, tedavi görmek üzere Stanford Tıp Merkezi'ne transfer edildi.

Kazanın cinayete teşebbüs olduğu düşünülüyor

Araçtaki adam kazanın ardından cinayete teşebbüs ve çocuk istismarı şüphesiyle tutuklandı ve müfettişler bu kazanın "kasıtlı" olduğuna inandığını açıkladı. California Otoyol Devriyesi, Pasadena'dan 42 yaşındaki Dharmesh Arvind Patel'in tutuklandığını ve hastaneden çıkar çıkmaz cinayete teşebbüs ve çocuk istismarı suçlamalarından tutuklanacağını doğruladı. Diğer yolcuların isimleri henüz paylaşılmadı.

tesla kaza (2)

ABD'nin tetkili CHP olay soruşturma müfettişleri, "CHP müfettişleri gece boyunca tanıklarla görüştü ve olay yerinden delil topladı. Toplanan delillere dayanarak, müfettişler bu olayın kasıtlı bir eylem olduğuna inanmak için olası sebepler geliştirdiler." dedi.

Yetkililer, "Tesla'nın hangi sürüş modunda olduğuna dair bir belirleme yapılmadığını" söyleyerek kazayı araştırmaya devam ettiğine dair açıklamalarda bulundu. Tesla araçlarının hem sürücüsüz sürüş özelliği hem de manuel seçeneği var ancak CHP araştırma müfettişleri, sürüş modunun 'bu olaya herhangi bir katkısı yok gibi gözüküyor' dedi.

Editör: Enes Sapmaz