Sony ve Tencent, FromSoftware'in üçte birini  satın aldılar

Sony, Elden Ring, Dark Souls 3 ve Bloodborne gibi oyunların arkasındaki geliştirici isim olan FromSoftware'in yüzde 30,34 hissesini satın almak için Tencent ile güçlerini birleştirmeye karar verdi. Tencent'in Sixjoy Hong Kong bölümü, FromSoftware'in hisselerinin yüzde 16.25'ine sahip olacak, Sony yüzde 14.09 hisse alacak ve ana Kadokawa Group, yüzde 69.66 hisse ile en büyük hissedar isim olmaya devam edecek.

sony ve tencent (2)

Tencent'in halihazırda Kadokawa'da geçen yıldan beri süre gelen bir yatırımı bulunuyor.

Bandai Namco, Elden Ring'i bir serinin başlangıcı olarak nitelendirdi

Elden Ring, yalnızca ilk 18 günde 12 milyon oyun satışıyla 2022'nin bugüne kadar en çok satan oyunu oldu. FromSoftware, Bloodborne, Sekiro: Shadows Die Twice ve Dark Souls serisinin yanı sıra, PSVR'da oynanabilen gizemli bir macera oyunu olan Déraciné'in arkasındaki geliştirici şirketidir.

sony ve tencent (1)

Japon teknoloji devi Türkiye'den çekildi! Japon teknoloji devi Türkiye'den çekildi!

Şirket, toplanan fonları (262 milyon dolar) Sony ile olan ilişkisini güçlendirmek, yeni fikri mülkiyetler oluşturmak ve küresel yayın yapma yeteneğini genişletmek için kullanmayı planlıyor. Elden Ring, şirketin bugüne kadarki en büyük hiti olarak anılıyor, ancak Japonya dışında Bandai Namco tarafından yayınlandı. Bu yılın başlarında, FromSoftware ve Bandai Namco, Elden Ring'i "yeni bir seri"nin başlangıcı olarak nitelendirdi ve "markayı oyunun ötesine ve herkesin günlük yaşamına genişletmek" için çabaladıklarını açıkladı.

sony ve tencent (2)-1

Microsoft'un oyun şirketi atılımından Sony de payını aldı

Microsoft, Activision Blizzard'ı satın almasıyla manşetlerin çoğunu alırken, Sony de bu yarışta bir çok stüdyoları kapmaya devam ediyor. Kısa süre önce Halo ve Destiny geliştiricisi Bungie Games ile God of War ortak geliştirme stüdyosu Valkyrie ve Jade Raymond's Haven Studios'u satın almak için 3,6 milyar dolarlık bir anlaşmada bulundu. Elden Ring'in başarısı göz önüne alındığında, FromSoftware'deki Sony hissesi göreceli bir pazarlık atılımı gibi görünüyor.