Grok-1.5V'nin gerçek dünyada nasıl kullanılabileceğine dair birkaç örnek sunan xAI, modeli bir akış diyagramının fotoğrafını Python koduna dönüştürmek veya bir çizime dayalı olarak hikaye yazmak gibi görevler için kullanabileceğini belirtti. Ayrıca, internetin sunduğu karmaşık içerikleri anlamakta zorlanan kullanıcılar için esprileri veya memes'leri açıklayabileceğini vurguladı.

Grok-1.5V'nin tanıtımı, şirketin kısa bir süre önce duyurduğu Grok-1.5 modelinin ardından geldi. Grok-1.5, önceki sürümlerden daha yetenekli kodlama ve matematik becerileri ile tasarlanmıştı. Ayrıca, daha uzun metinleri işleyerek daha geniş kaynaklardan daha iyi bilgi toplayabiliyordu. xAI, yeni modeli Grok-1.5V'yi mevcut kullanıcılarına ne zaman sunacağını belirtmedi, ancak kısa sürede kullanıma hazır olacağını açıkladı.

İnterneti değiştirecek yeni görüntü formatı: "jpegli" İnterneti değiştirecek yeni görüntü formatı: "jpegli"

Şirket ayrıca, Grok-1.5V'nin performansını değerlendirmek için 700 görüntü içeren RealWorldQA adlı bir kıyaslama veri setini de piyasaya sürdü. RealWorldQA, soruları ve yanıtlarıyla AI modellerini test etmek için uygun bir kaynak oluşturuyor. xAI'nin iddiasına göre, bu veri setiyle Grok-1.5V'yi test ettiklerinde, model rakipleri OpenAI'nin GPT-4V'si ve Google Gemini Pro 1.5'i geride bıraktı.

Editör: Enes Sapmaz