Bu olağanüstü hızlı tanıtımlar, sektörün, OpenAI'nin popüler sohbet botu Chat-GPT'nin temelini oluşturan GPT'nin yeni ana sürümünün piyasaya sürülmesine hazırlandığı bir döneme denk geldi.

İlk adım, Nick Clegg'in Londra'daki bir etkinlikte sahneye çıkmasından sadece birkaç saat sonra atıldı. Burada, Meta'nın kendi yapay zeka modeli Llama'nın üçüncü sürümünün yakında yayımlanacağını doğruladı.

Clegg sahneden ayrıldıktan yedi saat sonra, Google'ın en gelişmiş büyük dil modeli olan Gemini Pro 1.5 genel kullanıma sunuldu. Ücretsiz bir seçenek sunulmasına rağmen günlük talep 50 ile sınırlıydı.

Bir saat sonra, OpenAI kendi yeni modelini tanıttı: GPT-4 Turbo'nun nihai sürümü. GPT-4 Turbo ve Gemini Pro 1.5, yalnızca metin değil, aynı zamanda görüntü girişi alabilen "çoklu modal" sistemlerdir. Gemini, ayrıca ses ve video girişi de kabul edebiliyor.

Fransa'da sabahın erken saatlerinde, Meta'nın yapay zeka ekibindeki eski meslektaşları tarafından kurulan bir yapay zeka başlangıç şirketi olan Mistral, kendi yeni modeli olan Mixtral 8x22B'yi piyasaya sürdü. Amerikalı rakiplerinin aksine, Mixtral basit bir indirme bağlantısı aracılığıyla 281 GB'lık bir dosya olarak yayımlandı. Şirket, Meta gibi "açık kaynak" bir yaklaşım benimser ve yapay zeka sistemlerini herkesin indirip üzerine inşa etmesi için ücretsiz olarak yayımlar.

Bu yaklaşım, geliştiricilerin sistemlerinin zararlı amaçlarla kullanılmasını engelleyememesi veya keşfedilen güvenlik açıkları veya önyargılar düzeltilmesi gerektiğinde modellerini çevrimdışı bırakamaması gibi eleştirilere neden olmuştur. Ancak, diğerleri, Meta gibi şirketlerin bu yaklaşımı savunarak "California'daki çok büyük ve zengin birkaç şirketin elinde tutulmasından daha iyi sonuçlar" elde edeceğini belirtiyor.

Meta'nın Llama 3'ünün, önce daha küçük ve daha az güçlü sürümleriyle piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak bu yaz, şirketin en gelişmiş modelini piyasaya sürmesi planlanıyor. Ancak, OpenAI'nin bir sonraki GPT modeli olan GPT-5'in de aynı zaman diliminde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın! Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın!

Ancak, uzmanlar tüm bu yeni nesil yapay zeka sistemlerinin paylaştığı "büyük dil modeli" yaklaşımının sınırlarına ulaşıp ulaşmadığını sorguluyor. Meta'nın baş yapay zeka bilimcisi Yann LeCun, Elon Musk'ın iddiasına yanıt olarak, "Birçok kişi 'Vay canına, gelecek yıl yapay genel zekayı elde edeceğiz' diyor," dedi. "Ancak bu gerçekleşmiyor. Dil bilgisine sahip yapay zeka sistemlerimiz var, ancak dünyayı anlamakta zorlanıyorlar."

LeCun, araştırmacıların sadece dil ile değil, dünya hakkında düşünme ve planlama yeteneğine sahip "amaç odaklı" yapay zeka üzerinde çalışması gerektiğini belirtti. Bu yaklaşımın gerçekten insanüstü yeteneklere sahip yapay zeka sistemleri üretebileceğini ve bu alanda büyük ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz