Facebook'un çatı şirketi Meta'nın işten çıkarma dalgasına önümüzdeki haftalarda tekrardan başlaması bekleniyor. Yeni iş kesintilerinde teknoloji mühendisliği dışı rolleri etkilemesinin muhtemel olduğu bildirilidi. Bunun yanı sıra, Meta'nın bazı projeleri de sonlandırması beklendiği iddia ediliyor.

The Wall Street Journal'da paylaşılan raporun kesin bir rakamı işaret etmese de, şirket içindeki ortak beklentinin kabaca %10'un veya yaklaşık 7.500 kişinin işten çıkaracağı iddia ediliyor. Ayrıca Meta'nın donanım ve metaverse bölümü olan Reality Labs çalışmalarında bulunan bazı giyilebilir cihazlarla ilişkili projelerin kapatılacağını söylendi. Bu durum, Meta'nın uzun vadeli araştırma çabaları devam ederken artırılmış gerçeklik ürünlerini popülerleştirme çabalarından vazgeçeceği anlamına gelebilir.

meta müşteri hizmetleri (1)-1

İnterneti değiştirecek yeni görüntü formatı: "jpegli" İnterneti değiştirecek yeni görüntü formatı: "jpegli"

Geçen yıl, Meta İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg yaklaşık %13 veya yaklaşık 11.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. 2023'ün Meta'da "verimlilik yılı" olacağını söyleyen Zuckerberg, bazı projelerin kapanabileceğini de sözlerine eklemişti.

Mark Zuckerberg, Ocak 2023'te yatırımcılara "Geçen yılı bazı zor işten çıkarmalar ve bazı ekipleri yeniden yapılandırmayla kapattık. Bunu yaptığımızda açıkça şunu söyledim: Bu, verimliliğe odaklanmamızın sonu değil, başlangıcıydı” dedi.

Editör: Enes Sapmaz