Silikon Vadisi Bankası'ın ani çöküşü, stabil bir kripto para olarak nitelendirilen USDC'nin değerini etkileyerek Web3 şirketleri arasında olası bir dalgalanma etkisine ilişkin korkuları artırdı. Cumartesi sabahı, stabil kripto para birimini yöneten şirket Circle'ın USDC'yi destekleyen yaklaşık 10 milyar dolarlık nakit rezervinin 3,3 milyar dolarının Silikon Vadisi Bankası tarafından tutulduğunu açıklamasının ardından USDC, 0,8820 dolarlık rekor bir düşük seviyeye düştü.

usdc svb (1)-1

Binance'ın piyasa verilerine göre, USDC'nin önceki tüm zamanların en düşük seviyesi 2018'de yaklaşık 0,97 dolardı. Daha yakın zamanda, para birimi Three Arrows Capital'in çöküşünün ardından 0,99 dolara düşmüştü. 

Ancak bu son olayda bir stablecoin olarak USDC'nin değerinin ABD dolarına sabitlenmesi sayesinde sabit kalması gerekiyordu. 

usdc svb (2)-1

Kripto para uzmanları, sürekli bir USDC düşüşünün etkisinin "muazzam" olacağını öne sürdü. Neden olarak ise, FRAX ve DAI dahil olmak üzere diğer stabil kripto para birimlerinin, USDC'yi teminat olarak kullanması öne sürüldü. Cuma günü Circle, Silikon Vadisi Bankası'nin müşterilerine ne olacağı konusunda daha fazla bilgi beklerken "normal şekilde çalışmaya devam edeceği" söyledi.

usdc svb (1)-2

Sam Bankman-Fried cezaevine gönderildi! Sam Bankman-Fried cezaevine gönderildi!

Circle, açıklamasında: "Perşembe gününden itibaren, bu fonların diğer banka ortaklarına transferini başlattık. Bu transferler Cuma günü iş kapanışı itibariyle henüz halledilmemiş olsa da, FDIC'nin SVB durumunu yönetmesine güveniyoruz ve bu fonları almaya hazırız." ifadelerine başvurdu. 

Editör: Enes Sapmaz